יהדות
הפוך לדף הבית
יהדות מידע יהודי חדשות דעות משפחה תרבות אוכל נשים חינוך
 שווה עיון:
דתי בלי אמונה

 
שאל את הרב - שאלות ותשובות ביהדות ובהלכה
דף הבית » שאל את הרב - שאלות ותשובות ביהדות ובהלכה » העונש על פגם הברית
 


» לצפייה בתשובות הרבנית שולמית בן שעיה
חיפוש
» מתקדם

 תגיות
 אינדקס נושאים
 
» אינדקס נושאים ותגיות

העונש על פגם הברית

מתוך: אישות ומשפחה » צניעות, בינו לבינה פורסם בי"ח בטבת התשס"ז
שלום הרב!
אני יודע שהנושא הזה עלה אינספור פעמים בשו"ת הזה, אך יש לי שאלה שמטרידה אותי מזוית קצת אחרת:
מדוע העונש של הוצאת זרע לבטלה הוא כל כך חמור? מדוע זה נחשב לעוון הגדול בתורה, למרות שלא נזכר בתורה בפירוש? למה בן נוער שחוטא בזה צריך להרגיש אשם והרבה יותר גרוע מרוצח, אנס או אפילו סתם אדם שאינו שומר תורה ומצוות? השאלה הזו מטרידה את מנוחתי בלי סוף, כיון שלצערי אני נופל בזה הרבה, ובסופו של חשבון אני לא חושב שאני בן אדם רע או שאינני מאמין או שאין לי שאיפות רחניות גבוהות. אני פשוט נופל ביצרי, בחטא שכדי לעבור עליו לא צריך ללכת לשום מקום או לפגוש אנשים מיוחדים, אלא זה תמיד איתך בכל מקום שאתה נמצא ובמחשבתך, במיוחד בחברה המערבית שלנו עם כל הגירויים - מדוע עליי לסבול סבל נפשי כה עמוק, ולחשוב שאני הגרוע באדם? אני חושב שההתיחסות ההלכתית לעבירה הזו היא לא פיירית - מבחינת הנגישות לחטא והיצרים הכלולים בו, ולא פרופורציונלית - אין פה פגיעה בזולת או חוסר אמונה יותר מאכילת חזיר!
סליחה על העיסוק הבלתי פוסק בנושא הזה, אני יודע שהרב עוסק בזה ממש בלי סוף.
בתודה מראש.


התשובה:
שלום וברכה
אין אנו מומחים בעונשים האלוקיים.
אמנם, בדברי הזוהר כתוב שזה אחד העוונות החמורים ביותר והעונש עליו הוא נורא.
במקורות אחרים הדבר אינו כתוב.
איני חושב שנער צריך לחוש את עצמו כרוצח או כאדם שאינו שומר תורה ומצוות. בכלל, איני חושב שהעונש שאין אנו יודעים עליו הרבה הוא זה שצריך להנחות את אמונתינו ואת שיקול דעתנו הממשי. מה שאדם צריך לעשות הוא להתמודד עם הגירוי, ולשמור על קדושת נפשו וגופו. במקום לחשוב שהוא הגרוע באדם טוב יותר שיחשוב שהוא מנסה כל הזמן להתקדם, והוא מתקדם בכל תחום שהוא יכול להתקדם, ובין התחומים השונים גם שמירת קדושת גופו ושמירת הברית שיש לו עם ריבונו של עולם.

אני לא עוסק בנושא זה ממש בלי סוף, ולא נכון לעסוק בו עד בלי סוף. יש עניינים רבים בעולמנו הרוחני וזה אחד מהם, וכך יש להתייחס אליו.

כל טוב והרבה הצלחה
 
כתוב תגובה
גולשים נכבדים,
אנא הקפידו לכתוב הערות עינייניות ביחס לשאלה הנוכחית בלבד!
לצערינו, שאלות, הערות כלליות וכד' שאינן מתיחסות לשאלה, יימחקו מהמערכת.
בברכה, צוות שו"ת מורשת.
הנך מוזמן להגיב על העונש על פגם הברית
*שם:
  דוא''ל:
האם לפרסם את כתובת המייל בתגובה
*כותרת:
*תוכן:

אימות תווים:
 
רשימת התגובות  
לאלמוני יקר - שמואל, 22/01/2007 seflo@walla.com
שלום לך ידידי.מאד שמחתי לקרא את תגובתך,משום שהיא התגובה הדומה ביותר לשאלה המדוברת,מבחינת עוצמת התהייה שבה,והדגשת החלקים המציקים באמת בנושא זה.ולעצם הנושא:על הפסוק ``ואת הנפש אשר עשו בחרן``מסביר הזוה``ק,שאמנם לאברהם ושרה לא היו ילדים בעת ההיא,אבל כיון שזיווגם היה בקדושה,הרי שגוף אמנם לא נוצר מזיווגם,אך נוצרו נפשות קדושות,ואלו הם האנשים והנשים שלבסוף גויירו ע``י אברהם ושרה.באותו אופן,כאשר אדם משחית זרעו,אמנם לא נוצר גוף מאותו מעשה,אך נוצרת רוח טומאה,או בלשון אחרת ``שדים ורוחות``והם מוסיפים עזות וחוסר יראת שמיים בעולם,שהרי כל מהות היהדות היא אל תעשה מה ש``בא``לך,אלא מה שהשכל מחייב,ואין לך דבר שאין בו כל תועלת יותר מזה,רצוני לומר תועלת לעולמו הרוחני של האדם,ולכן מעשה זה יוצר רוח רעה בעולם,וזה - אגב - הסיבה למנהג ירושלים ת``ו שאין הצאצאים הולכים אחר מיטת האב/הסב ולא זו בלבד,אלא אף מי שאין לו ילדים,ג``כ מכריזים לפני מיטתו ``לא ילך אחריו שום זרע`` כשהכוונה היא לאותם נפשות שיצר באופן לא נכון ע``י הוז``ל,כיון שהם הראשונים לקטרג על האדם.(את כל זה שמעתי ממו``ר הגאון הפילוסוף רבי גדליה נדל זצ``ל)לאור דברינו,הרי התורה מדברת באופן ברור על איסור זה בפסוק ``ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם``כיון שכמו שאמר הבעש``ט ``האדם נמצא היכן שמחשבתו נמצאת,ואם כן
הרהורי עבירה קשים מעבירה,כיון שאין עבירה מושלמת,לעומת זאת הדמיון סובל הכל...ולכן פגם הברית אסור בחומרה כה גדולה,ומכלל לאו אתה שומע הן,על גודל השכר של מי ששומר את עצמו בקדושה. אני מאחל לך ולכל הנוער הנפלא שלנו,אשרי העם שאלה הם בניו,שבגיל שבו יצר לב האדם משתולל בקרבו,הם מחפשים עצות היאך להתגבר עליו ה` עמכם גיבורי החייל! באהבת עולם

שמואל
תגובה לכבוד הרב ולמגיב אבי - אלמוני, 15/01/2007
בס``ד

תסלח לי אבל נראה לי שאתה לא מודע מספיק לעוצמה של הנסיון הנורא של שמירת הברית. (ותשמח על כך!)
אין בכלל מה להשוות בין הנסיון הזה לנסיון של לאכול חזיר. אין שום אדם שתאוות אכית חזיר משגעת אותו ביום ובלילה ומשגעת את מנוחתו. מה שאין כן בנסיון של שמירת הברית שהוא נסיון אדיר.
אני עצמי מנסה להתמודד עם הענין כבר שנים ולצערי מדי פעם מועד.
בכלל, נראה לי שהרבנים העונים על השאלות האלו לא מודעים או לא רוצים להיות מודעים לסבל של הנופל. הסבל הוא נורא והתשובות לשואלים הן, לטעמי, יותר מדי ``קרירות`` ומלומדות מבלי טיפת הבנה לסבל. מן הראוי שתגלו יותר איכפתיות לנופלים בחטא הזה.
מקווה להתייחסות בהתאם
התמודדות - אבי, 08/01/2007
גם לאכול בשר חזיר אינך פוגע בזולת, וזה זמין בהרבה מקומות ובכל זאת כשהרעב תוקף אותך, אתה מתאפק להגיע למקום כשר, לא רק כשר אלא שיהיה בד``ץ ולפעמים אתה מתאפק עד שאתה מגיע הביתה.
ההתמודדות היא קודם כל בראש.
אתה מרגיש שיצרך דוחק בך, חפש לעצמך מיד עיסוק אחר ושקע בו באינטנסיביות.
מה שלא בראש גם לא בגוף.
קדושת הברית - דניאלק, 08/01/2007 daniel_liat@yahoo.com
שלום וברכה.
כהמשך ותוספת לדברי הרב שליט``א.
כשעלה ברצון הבורא ליצור אדם ``בצלמו כדמותו``, אחת התכונות שלהן זכה האדם - זה להיות שותף לבורא העולם במעשה בראשית - ע``י יצירת עולמות חדשים, כלומר בני אדם (כל המציל...כאילו הציל עולם מלא). אנו יוצרים עולמות חדשים באמצעות התקדשות בעת הזיווג והפיכת זרע לבני אדם.
פגם הברית הוא בעצם בזבוז כוח ואמצעי שניתן לנו מאת ה` - להידמות אליו.
משל למה הדבר דומה: לאבא אשר קנה לבנו רכב חדש ויקר. הילד לוקח את המפתחות ובכוונה תחילה ולעיני אביו - דוהר עם הרכב לתוך קיר בטון.
בורא העולם נתן לנו כוח, ועלינו לשמור מתנה זו ולא ``לדהור לתוך קירות`` - בהוצאה לבטלה.
לא הכל כתוב בתורה, אך הדבר נלמד מהגיון.
מצד שני, אין הקב``ה בא בטרוניא עם בריותיו ומה שקורה מאונס - לא על זה דיברנו - וגם ביום הכיפורים מה שמוזכר בענייין הנ``ל - מדובר רק אם קרה בנסיבות מסוימות מאוד, וודאי שלא מדובר שם על רווק או בחור מתבגר.
אתה לא צריך להיות יוסף הצדיק, אך עליך לעשות את שלך לחיות חיי קדושה וטהרה.
על עונשים ושיקולי שמים - השאר נא לבורא העולם.
לך למקווה אם תוכל, תקרא את התיקון הכללי, תלמד תורה, תרבה בתפילה וחסד, תהיה בשמחה של מצווה, ותתפלל שהקב``ה לא יביא אותך - לא לידי נסיון ולא לידי בזיון.
כל טוב סלה.


פורטל מורשת
דף הבית
אודות
צור קשר
הוסף למועדפים
הפוך לדף הבית
רישום חברים
מפת האתר
ראשי
שאל את הרב
שיעורי תורה
לימוד יומי
לוח שנה עברי
זמני היום
זמני כניסת ויציאת השבת
רפואה שלמה - רשימת חולים לתפילה
פורומים
שידוכים
תיירות
שמחות
אינדקס
ערוצי תוכן
יהדות
מידע יהודי
חדשות
דעות
משפחה
תרבות
אוכל
קניות
כלים
פרסמו אצלנו
במה ציבורית
המייל האדום
בניית אתרים
סינון אתרים
RSS
דרושים
תיק תק – פיתוח אתרים לביה"ס
לוח שנה עברי
זמני היום וזמני כניסת ויציאת השבת
אינדקס אתרי יהדות
אינדקס אתרי חינוך
בית מדרש | מידע יהודי | פרשת השבוע | מאגר השיעורים | לוח שנה עברי | אנציקלופדיית יהדות | חדשות | תרבות | אוכל | קניות | אינדקס אתרים | רפו"ש | שו"ת | פורומים | שידוכים | שמחות | תיירות | במה ציבורית | בניית אתרים | סינון אתרים | דף הבית | הוסף למועדפים | אודות | צרו קשר | RSS | פרסמו אצלינו | דרושים
© כל הזכויות שמורות ל SafeLines