יהדות
הפוך לדף הבית
יהדות מידע יהודי חדשות דעות משפחה תרבות אוכל נשים חינוך
 שווה עיון:
שו

 
שאל את הרב - שאלות ותשובות ביהדות ובהלכה
דף הבית » שאל את הרב - שאלות ותשובות ביהדות ובהלכה » גמ``ח תפילין ועוטר ישראל .
 


» לצפייה בתשובות הרבנית שולמית בן שעיה
חיפוש
» מתקדם

 תגיות
 אינדקס נושאים
 
» אינדקס נושאים ותגיות

גמ"ח תפילין ועוטר ישראל

מתוך: מצוות וקיומן » סת``ם, ציצית, בית כנסת פורסם בכ"ו באייר התשס"ו
לכבוד הרב א-לנקווה, השלום והברכה!

כבר נאמר שאין לומר דברי שבח על אדם בפניו, ולכן אני מנצל את המחשב והאינטרנט כדי להרשות לעצמי לכתוב דרך המסך את המכתב/שאלה שלי.
נכון, לא מדובר בשאלה "רגילה", אבל אם רק גולש אחד ירגיש שהמקרה הזה יכול לעזור גם לו, זה שווה את הפרסום!

ראשית, אני רוצה שוב ושוב להודות לך. להודות לך על התשובות הנפלאות ואיכותיות, על הסבלנות לכל שואול ושואל ובמיוחד ההרגשה הטובה והפניה האישית לכל אחד ואחד כאן. ובטח שלכל שואל ושואל יש רב "עדיף" על הרב אחר, אבל אני רוצה להסביר למה אני פונה (שוב) אליך.

לך אני מודה במיוחד כי לפני חודש ימים, כתבתי לך בעניין של גמ"ח תפילין.

http://www.moreshet.co.il/web/shut/shut2.asp?id=70481

http://www.moreshet.co.il/web/shut/shut2.asp?id=70637

יצרת איתי קשר עוד באותו יום, טיפלת בנושא, ארגנת, דיברת, התקשרת, ובמילה אחת חזרת אלי בהצעה של עזרה מיוחדת במינה לרכישת זוג תפילין, כשרות למהדרין!
ברור לי שאתה לא היחיד שפעל בנושא הזה, אבל כפי שאמר אביעד מהפעל "עוטר ישראל" : "אנחנו רק היד... התפילין של הראש יותר חשוב מהתפילין של היד, והראש הוא הרב א-לנקווה!"

חשוב לי שהגולשים יידעו לאיזה מצב הגענו: אתה ביקשת ממני לדעת כמה אני יכול לשלם עבור זוג התפילין הזה וביקשת התחייבות ממני בשעה 17:30 של אותו יום לעשות הכל כדי להניח באותו יום תפילין. אחר כך אמרת: "יש לי את הטלפון שלך, אני אחזור אליך!" מאותו רגע, רק חיכיתי לצלצול הטלפון שלך. וזה, לא איחר להגיע. שאלת אותי מתי אוכל להגיע לירושלים ואפילו הצעת לארגן שליח או מישהו שיביא את זה עד אליי. לי, היה מאד חשוב להגיע למקום, ללחוץ יד לאנשים האלה שבזכותך ובזכותם, יכולתי לרכוש זוג תפילין אחרי שכמה שנים לא היה ברשותי ממש זוג משלי.

דיברתי עם אביעד מהמפעל הנ"ל וסוכם שאגיע לשם יומיים לאחר מכן.

על ההרגשה הלא כל-כך נעימה של לקבל מוצר במחיר מופחת, התגברתי בזכות ההרגשה שעשיתי בכל זאת צעד נכון, חשוב ושלא יכולתי עוד לדחות את המועד. אין ספק שעצם המאמץ הכספי והנסיעה בכוחות עצמי עד ירושלים גם תרמו לכך.

באותם יומיים, היתה לי גם הרגשה של לקוח "סוג ב"'. אבל מהר מאד, ההרגשה הזאת נעלמה כאשר הגעתי לחנות-מפעל "עוטר ישראל"! חיכו לי! כאילו הלקוח היחיד של אותו יום הגיע והאנשים האלה עמדו דום!

"אתה רוצה קפה? בוא תישב... בוא תראה איך יוצרים את התפילין... בוא צפה בסרט על היצור ועל המצוות תפילין..." במילה אחד כמו באלף: כבוד של מלכים!
כאשר נגמר הסרט, הביאו את התפילין וגם הסבירו לי איך עדיף לשמור אותן, איך עדיף לקפל אותן, וכו'... ובסוף אמרו לי: "לנו, אין לך על מה להודות!".... איך אין לי על מה להודות?!?! אני עמדתי שם כולי מתרגש על סף דמעות ואתה אומר לי: "אין על מה?!?"

כשיצאתי מהחנות, התקשרתי אליך להודות לך, ואתה עוד אומר לי: "זה אני, שצריך להודות לך!"
הלו?!? העולם התהפך?!? האושר שגרמת לי באותו יום, רק אשתי וילדיי יכולים לגרום שכזה! ואתה, בפשטות? על מה? ולמה?

מאותו יום, לא עבר יום אחד שלא הנחתי את התפילין! ואין להניח תפילין של מישהו אחר!!! רק את שלי אני מניח!!
לא קל לספר במהלך השנים את הסיפור שלי לחברים או לקרובים, אבל מאותו יום, כ"ז בניסן, כל מי שידע על הסיפור הזה, יודע שוב ושוב על הסיפור הנפלא שלך!

הזמן עובר, ואני מרגיש שגם אני צריך לעשות משהו בנושא הזה.
כמו ששסיפרתי לך אז, לא רציתי להשקיע את הכסף בלקנות "סט לבר-מצווה" שאני לא יודע עד כמה אפשר לסמוך לאורך זמן על הכשרות של התפילין האלה.
ואני יודע על אנשים, שמשיקולים כלכליים נטו, הלכו ועדיפו "להסתכן" בלקחת רמה "פחות טובה" בתקווה שעוד כמה חודשים, שנים, עשורים, הם יוכלו להשקיע ב"ה שוב בזוג יותר טוב. הזמן עובר, ואף לא חוזר לחנות התפילין!
וכאשר, אני פניתי אליך בפעם הראשונה, שאלתי אם ידוע לך על גמ"ח לתפילין, ואחרי כמה וכמה חיפושים ו'חקירות, בנושא, קיים (עד כמה שמצאתי) רק גמ"ח אחד (ברמת-גן) והוא בעצם מציע את התפילין במחיר מסובסד. יש באתר אינטרנט של "תפילין בית-אל" גם משהו על גמ"ח אך הנושא לא כל כך בולט באתר שרק בודדים להערכתי ייראו אותו.

לכן, אני פונה אליך היום! אני רוצה להקים גמ"ח שכזה.
גמ"ח שיוכל, בזכות תרומות קטנות בקופות צדקה בבתי-כנסת ובבתים פרטיים, לרכוש תפילין מהדרין לכל נער או מבוגר שהמצווה חשובה לו אך מבחינת כלכלית יוותר על הרמת ההידור של התפילין.
תמורת זוג שכזה, רק נבקש מאותו יהודי המקבל:
1- להשתדל להניח אותן כל יום - ואם אפשר לזכות גם את הרבים;
2- לתרום לאותו גמ"ח את הסכום שהוא היה מוכן להשקיע בתפילין שהוא רצה לרכוש או את מה שהוא יכול.

לא מדובר בחקירות יכולת! הכל מבוסס על אמונה הדדית.

בתמימותי, התחלתי לחשב: אם יש קופה בבית הכנסת. מתפללים שם לפחות 10 אנשים. כל אחד שם בזמן

תפילת שחרים רק 1/2 ₪. בסוף החודש, יש בקופה הזאת 125 ₪. אם יש לנו 100 קופות כאלה. אותו חודש, נאסף 12500 ₪. אם זוג עולה כ-2500 ₪, יש לנו באותו חודש 5 זוגות! וזה כאשר מדברים על רק 100 קופות!!! בתי-כנסת, מכולות, בתים פרטיים וכו'... לא נראה לך?!?

לכן אני פונה אליך היום. אני מבקש את תוגבתך על הנושא. יש לך התרשמויות או ספקות או הערה כלשהי, אותן אני מבקש.

mailto:gtefilin@gmail.com

כל אחד שרוצה להתרם ולתרום, ברוך הבא! לא מדובר בכסף! לא רק! רעיונות, מכרים שיכולים לעזור לרכוש קופסאות פלסטיק של קופות צדקה, מקומות איפה להניח קופה שכזאת, והרשימה עוד ארוכה!

נכון, לא קלה היא דרכינו, אך אין העומד בפני הרצון!

לסיום, אני רוצה להגיד משהו אישי: כתוב (אני לא זוכר איפה בדיוק) שכאשר האדם יגיע להישפט בפני בורא העולם, יישאלו אותו קודם על המצוות תפילין ... והזכות שהוא מקבל עבור כל יום שהניח יכול להציל אותו, ואוי לו על כל יום שהוא לא הניח, לא עלינו. אני שמח על הזכות שאפשרת לי להפסיק לספור את הימים הלא טובים האלו!
וכאשר, אחרי 120 שנים מלאות וטובות, יספרו לך, הרב יוסף א-לנקווה שליט"א, את מצות התפילין, שייזכרו שצריך לספור לך לזכות פעמיים כל מצוה כזאת מאז ה-כ"ז בניסן התשס"ו!

אשרי העם שיש לו רבנים כאלה!

בכבוד רב,


התשובה: גמ"ח תפילין ועוטר ישראל .
מכובדי היקר .
שלום רב .


בדרך כלל איני מפרסם מכתבים כאלה והפעם אני יוצא מהרגלי כי הסיפור שלך חרוט עמוק בתוכי מאותו יום שישי ששלחת את שאלתך אלי וברשותך , היות והרעיון שלך הוא אדיר חשוב לי לומר משהו על הענין ועליך אך כאמור איש לא יודע מי אתה והפרטים שאזכיר חשובים מאוד.

ובכן , מרגע שקבלתי את מכתבך מיום שישי חיכיתי לתגובתך שהגיעה רק ביום ראשון בצהריים לא האמנתי שישנו מצב של איש שרוצה להניח תפילין ואינו מניח .
חשוב שתדע ואל תשבח אותי במה שאין בי כל מה שעשיתי היה כמה טלפונים כי כמה וכמה אנשים נעתרו לפניתי והלכו בעצמם להשתתף במחיר התפילין מבלי שאדע במי מדובר , ולהם תודה כפולה ומכופלת כי זה גם מתן בסתר ממש.

הפלא הגדול היה כאשר אתה מספר לי שהנכם משפחה דתית לאומית מצויה והנני תמה היתכן ?
ולמה חשוב לציין זאת כי אם ככה קרה אצלך יכול להיות שיש עוד אנשים במצב דומה או שיש להם תפילין שרחוקות מהידור ומצבם הכלכלי אינו מאפשר להם לקנות תפילין מהודרות .
ומכאן שהרעיון שלך הוא מעשי ואפשרי וטוב ונכון .

למעשה :

כל מי שמעונין לסייע לידידנו במצוה זו של גמ'ח תפילין נקרא לגמ'ח בשם "חבש פאר "
זהו שם הספר של הרב קוק זצוק'ל על מצות התפילין .
נא לשלוח את הסכמתו , ידידנו יתן כתובת ומייל ואתר מסודר - ומי שיכול לסייע בזה יבורך .

תפנה גם להנהלת האתר מורשת שיש לה חלק רב בעזרה זו ותבקש את עצתם בנושא .

מפעל עוטר ישראל ישמח לסייע כפי שדברתי עם הרב קליין שליט'א וכמו כן בזאת אנו פונים לשאר המפעלים שמוכנים להיות שותפים במצוה זו שירתמו .

אין ספק שזה הקטן גדול יהיה ומי יתן ונזכה לזכות בכללות יותר ויותר יהודים שיתחילו להניח תפילין ושתהיינה מהודרות .

אשריך שהנך יודע לנצל את המצוקה שהיתה לך ותוך פחות מחודש ימים להיות בעצמך עוזר ומסייע לכל הנזקק לכך .
וכשם שהננו מבקשים את עזרת הגולשים ככה מי שנמצא בקשיים כלכליים ובגלל זה אינו מניח תפילין חלילה נא לפנות ובעזרת השם נקווה לסייע ושוב ידיד הנה חז'ל משבחים את החסד ולכן נקרא בעזרת השם את מגילת רות בחג שבועות ואשריך שנתת לנו אפשרות לזכות במצוה גדולה ועתה אתה נחלץ חושים להיות סמוכים הם לכל דורשיהם .
.
 
כתוב תגובה
גולשים נכבדים,
אנא הקפידו לכתוב הערות עינייניות ביחס לשאלה הנוכחית בלבד!
לצערינו, שאלות, הערות כלליות וכד' שאינן מתיחסות לשאלה, יימחקו מהמערכת.
בברכה, צוות שו"ת מורשת.
הנך מוזמן להגיב על גמ''ח תפילין ועוטר ישראל
*שם:
  דוא''ל:
האם לפרסם את כתובת המייל בתגובה
*כותרת:
*תוכן:

אימות תווים:
 


פורטל מורשת
דף הבית
אודות
צור קשר
הוסף למועדפים
הפוך לדף הבית
רישום חברים
מפת האתר
ראשי
שאל את הרב
שיעורי תורה
לימוד יומי
לוח שנה עברי
זמני היום
זמני כניסת ויציאת השבת
רפואה שלמה - רשימת חולים לתפילה
פורומים
שידוכים
תיירות
שמחות
אינדקס
ערוצי תוכן
יהדות
מידע יהודי
חדשות
דעות
משפחה
תרבות
אוכל
קניות
כלים
פרסמו אצלנו
במה ציבורית
המייל האדום
בניית אתרים
סינון אתרים
RSS
דרושים
תיק תק – פיתוח אתרים לביה"ס
לוח שנה עברי
זמני היום וזמני כניסת ויציאת השבת
מגשר גירושין
אינדקס אתרי יהדות
אינדקס אתרי חינוך
בית מדרש | מידע יהודי | פרשת השבוע | מאגר השיעורים | לוח שנה עברי | אנציקלופדיית יהדות | חדשות | תרבות | אוכל | קניות | אינדקס אתרים | רפו"ש | שו"ת | פורומים | שידוכים | שמחות | תיירות | במה ציבורית | בניית אתרים | סינון אתרים | דף הבית | הוסף למועדפים | אודות | צרו קשר | RSS | פרסמו אצלינו | דרושים
© כל הזכויות שמורות ל SafeLines