יהדות
הפוך לדף הבית
יהדות מידע יהודי חדשות דעות משפחה תרבות אוכל נשים חינוך
 שווה עיון:
בעל תפילה בימים נוראים

 
שאל את הרב - שאלות ותשובות ביהדות ובהלכה
דף הבית » שאל את הרב - שאלות ותשובות ביהדות ובהלכה » כוחו של הציבור
 


» לצפייה בתשובות הרבנית שולמית בן שעיה
חיפוש
» מתקדם

 תגיות
 אינדקס נושאים
 
» אינדקס נושאים ותגיות

כוחו של הציבור

מתוך: חברה » היחיד והחברה פורסם בח' בתשרי התשס"ו
שלום לכבוד הרב
אני פונה בהמשך לתשובה שהרב נתן לאחד השואלים בימים האחרונים, http://www.moreshet.co.il/web/shut/shut2.asp?id=61385.
הרב כתב שם בתשובתו ש"אם האומה אינה מקבלת את הדין הוא אינו דין. הכוונה היא כמובן לאומה הנאמנת למצוות".
וכן כתב הרב לגבי גזירות.
בעבר שאלתי את הרב מספר שאלות הנוגעות בחלקן לנושא זה, של חוליי הגלות המתבטאים בין השאר בפרדוקסים מסוג שהשואל הביע.
גם לי אמר הרב שלציבור יש משקל מכריע בקבלתן של הגזירות הללו.
דא עקא, שהציבור אינו ממש בעל בחירה חופשית בעניין. הפה שאסר הוא הפה שאוסר להפר את האיסור, ואם יאמר אדם שהאיסור אינו הגיוני והוא חפץ להיות אבן בחומה הציבורית כנגד עניין מסויים, מייד הוא יצא מגדר ה"אומה הנאמנת למצוות", ובכך פטרנו את עצמנו מהצורך בחשבון נפש סטטיסטי נוקב על מעמדן הציבורי של מצוות רבות.
למה הדבר דומה? יהודי שרוצח, או גונב, מפר את צו התורה. בכך, לדעת רבים, הוא הוציא את עצמו מגדר "שומר מצוות". יוצא מצב, שאם מחר כל הדתיים יגנבו וירצחו ראשי הציבור לא יצטרכו לדון בנושא, שהרי כלום לא קרה לדתיים האמיתיים...

והדוגמאות רבות, ואחלק אותן לשלשה חלקים:

החלק הראשון, אלו מצוות שהושמו בחוד החנית של ההלכה, אולם אי אפשר להתעלם מהעובדה שרוב היהודים המגדירים עצמם שומרי תורה ומצוות בארץ ישראל כיום אינם שומרים על איסורים אלו. ליתר דיוק, אפשר להתעלם, אבל ה' יראה ללבב על טיבה של התעלמות זו. על חלק זה נמנות כמה מצוות מאד מרכזיות, ואני מונה רק כאלו שאינם איסורי דאורייתא מובהקים כי אם אסמכתא, או שלכל הפחות יש דיעה שאינם אלא מדרבנן, ואלו הן:
איסור נגיעה בין בנים ובנות. אפילו של חיבה וק"ו שאינם של חיבה.
קול באשה ערווה.
כיסוי ראש לנשים נשואות.
הרחקות שונות בזמן שבני הזוג אסורים זה על זו: נגיעות, הפרדת המיטות, מזיגת הכוס, הקלת ראש.
"ריח" ו"זעה" בתנור.
בישול אחר בישול בשבת בדבר לח שתנבשל כל צרכו.
וכן דוגמאות נוספות.
בכל אחת מהן אני יכול להגן על שתי הטענות: גם על שיוכו של האיסור לקטגוריה זו, וגם על העובדה שהוא אינו נתקבל ברוב הציבור.

החלק השני, עוסק במצוות שאני נוהג לכנות אותן "מצוות מגדירות". כולם מנסים לשמור על כל התורה, אבל לכל מגזר ומגזר בעם ישראל יש את הדגשים שלו. לפיכך, ישנם ציבורים המקדשים איסור מסויים ומגדירים אותו שחסר מעט מ"יהרג ובל יעבור", ומפירים בכוונה איסורים אחרים העלולים לשייך אותם לציבור אחר.
דוגמא בולטת לעניינים אלו הם דיני קדימויות בעלייה לתורה ובלעבור לפני התיבה, מה שלעתים מביא להתרגשות רבה בראות אדם בקיא כל כך בהלכה בענייינים שכאלה, לעומת ההיתר שהוא נוהג בדבר אחר, כמו למשל עובדין דחול בשבת, בה הוא מסדר את כל העליות הללו, או התפילה שלא בין הפרקים שבמהלכה הוא מדבר על כך.

החלק השלישי הוא המעניין ביותר לטעמי, והוא עוסק במצוות הזוכות ברוך ה' לעדנה מחודשת, ועתה הציבור נוהג בהם בקפידא יתרא. מה שמעניין בכך, הוא שהאיסורים הללו נשכחו והמסקנה המתבקשת היא שגזירה זו לא נתקבלה בציבור. אולם ודאי שלא כך קורה.
כך למשל עם שאילת שלום לאישה, וחומרות שונות (לא איסורי דאורייתא, כי אם בעיקר שיטות ניקוי שונות) הנוגעות לחרקים בעלים, דינים שונים הנוגעים ליין נסך- כמו למשל ההכרזה שמחלל שבת בפרהסיא, שזה כ-80% מהיהודים החיים כיום בישראל, הוא כגוי לעניין זה.

היה חשוב לי להבהיר את החלוקה אבל לא זו שאלתי. אני שואל:
אני, בוגר ישיבה תיכונית מכובדת, ולמדתי זמן מסויים בישיבת הסדר. אני סטודנט, נשוי, שומר תורה ומצוות, מנסה בכל כוחי ללמוד וללמד, להקפיד על קלה כבחמורה (כמעט כל שציינתי לעיל איני עושה) ולהיות נאמן לקב"ה ולאמת שאיתו. יש נפילות, ואדם אין צדיק בארץ, אך באמת שאיני עושה למעני ולא לכבוד בית אבא אלא לכבוד המקום ולכבוד התורה בלבד.
אם אעשה, ייתכן ואוכל לסחוף אחרי עוד כמה וכמה. ויש לאל ידי לתקן לפחות חלק מחולי זה שאנו סוחבים עוד מהגלות. אוכל לתרום לאחדות בעם ולאיחוד השורות בקרב הסביבה הקרובה אלי ומשם אולי תצא תורה.
למה שלא אשכב על הגדר, אפסיק להקפיד על חלק מהדברים שציינתי, ובכך בעצם אביא את הציבור שלא לקבל גזירות שעליהן קיבלתי תשובה של "מבוי סתום הלכתי".
למה שלא אתחיל להשתמש בכלי הזה כדי לתקן את מה שאני מאמין בו?
ברור לי שאין זו הדרך, אבל לא ברור לי למה.
ואני אובד עצות, ואשמח אם הרב יאיר לי מעט את דרכי בנושא.
תודה רבה, סליחה על האריכות ואם פגעתי בשאלה זו במישהו.


התשובה:
שלום וברכה
אין זה נכון שהציבור אינו בעל בחירה חופשית. למעלה מכך, השפעתו אינה חייבת להיות דרך המרד, או דרך הראשוניות בפריצת הגדר. ציבור יכול להקשות קושיות על רבניו ופוסקיו, לשדר את המצוקה הגדולה, לעקוף בדרך הלכתית את ההלכה עצמה, ועוד דרכים רבות בהן הציבור פועל וגורם להתייחסויות לשאלות ההלכתיות שהוא מעלה.

אתייחס לדוגמאות:
אינני מסכים כי איסור נגיעה הוא בראש החנית, ובמקביל אינני מסכים שהוא נפרץ בדרך אותה אתה מתאר. להפך, גם הוא, גם כיסוי ראש וגם שמיעת קול אישה עברו התקדמות ולא נסיגה, והציבור היום מקפיד הרבה יותר מאשר היה בילדותי. הדבר גם אינו נכון בנושא ההרחקה ובנושאים שונים בדיני שבת. הציבור דווקא מתקדם יותר בשמירת ההלכות מאשר נסוג.
בנושא השני אתה צודק מאוד. ישנו שיבוש מוחלט במערכת המצוות ובסולם, וישנו פער גדול בין הסולם הסוציולוגי ובין הסולם התורני האמיתי. ברם, איני מבין את הקשר בין זה לבין הדיון שלנו. מה שצריך לעשות הוא לעמול באופן תמידי לצמצם פער זה, הקיים כבר מדברי הנביאים, שמחו על החשיבות הסוציולוגית ב"רבו זבחכים" ובהזנחה של הצדקה והמשפט שהייתה כרוכה בכך.
גם בקבוצה השלישית אני די מסכים, אך שוב איני מוצא קשר לנושא הדיון, ואם קיים קשר הוא בדיוק הפוך מזה שכתבת, שכן הציבור מצביע לדבריך ברגליים והוא רוצה להחמיר.

איני מוצא סיבה שלא תשכב על הגדר. ברם, כדי שהשכיבה על הגדר תהיה אפקטיבית, ועוד יותר מזה – כדי שהיא תהיה אמת, יש צורך קודם כל בהטמעת יראת שמיים ואהבתם, ונאמנות מוחלטת למצוות גם כשהן מחמירות. נדגים זאת דווקא לאור דבריך: מי שאכן מחמיר בעובדין דחול ושבת שלו היא שבת ולא יום חול בתחפושת, הוא היכול לשכב על הגדר לגבי בישול בישול אחר בישול בלח. אני מבקש להדגיש כי לא מדובר רק בשאלת התקבלות דעתו, אלא בשאלת האמת, שהרי רק כאשר מדובר ברצון עמוק לעשות את דבר ד' גם אם הוא לחומרא יש טעם במערך השינוי הנדרש.

כל טוב
 
כתוב תגובה
גולשים נכבדים,
אנא הקפידו לכתוב הערות עינייניות ביחס לשאלה הנוכחית בלבד!
לצערינו, שאלות, הערות כלליות וכד' שאינן מתיחסות לשאלה, יימחקו מהמערכת.
בברכה, צוות שו"ת מורשת.
הנך מוזמן להגיב על כוחו של הציבור
*שם:
  דוא''ל:
האם לפרסם את כתובת המייל בתגובה
*כותרת:
*תוכן:

אימות תווים:
 


פורטל מורשת
דף הבית
אודות
צור קשר
הוסף למועדפים
הפוך לדף הבית
רישום חברים
מפת האתר
ראשי
שאל את הרב
שיעורי תורה
לימוד יומי
לוח שנה עברי
זמני היום
זמני כניסת ויציאת השבת
רפואה שלמה - רשימת חולים לתפילה
פורומים
שידוכים
תיירות
שמחות
אינדקס
ערוצי תוכן
יהדות
מידע יהודי
חדשות
דעות
משפחה
תרבות
אוכל
קניות
כלים
פרסמו אצלנו
במה ציבורית
המייל האדום
בניית אתרים
סינון אתרים
RSS
דרושים
תיק תק – פיתוח אתרים לביה"ס
לוח שנה עברי
זמני היום וזמני כניסת ויציאת השבת
מגשר גירושין
אינדקס אתרי יהדות
אינדקס אתרי חינוך
בית מדרש | מידע יהודי | פרשת השבוע | מאגר השיעורים | לוח שנה עברי | אנציקלופדיית יהדות | חדשות | תרבות | אוכל | קניות | אינדקס אתרים | רפו"ש | שו"ת | פורומים | שידוכים | שמחות | תיירות | במה ציבורית | בניית אתרים | סינון אתרים | דף הבית | הוסף למועדפים | אודות | צרו קשר | RSS | פרסמו אצלינו | דרושים
© כל הזכויות שמורות ל SafeLines