יהדות
הפוך לדף הבית
יהדות מידע יהודי חדשות דעות משפחה תרבות אוכל נשים חינוך
 שווה עיון:
בעל תפילה בימים נוראים

 
שאל את הרב - שאלות ותשובות ביהדות ובהלכה
דף הבית » שאל את הרב - שאלות ותשובות ביהדות ובהלכה » אגרת מרן הראשל'צ הגר'ם אליהו שליט'א
 


» לצפייה בתשובות הרבנית שולמית בן שעיה
חיפוש
» מתקדם

 תגיות
 אינדקס נושאים
 
» אינדקס נושאים ותגיות

אגרתו של מרן הראשל'צ הגר'ם אליהו שליט'א

פורסם בי"ב בסיוון התשס"ה
שלום לאחי ורעי הגולשים

הנה לבקשת רבים אנכי מפרסם את תשובות מרן הגר'ם אליהו שליט'א ואגרתו שנתנו בעקבות דבורי החולשה על עקירתנו מאדמת הקודש בגוש קטיף שהיה לא תהיה .
ומצוה לפרסם את דברי הרב ולהיות עמנו ביום חמישי הקרוב לקראת שבת שלח שבתה של ארץ ישראל , לעצרת תפילה ותיקון חטא המרגלים .
והננו מתחזקים מדברי הרב ומקוים לראות מהרה בביטול הגזירה .
ויהי רצון שנרבה אהבת ישראל ואחדות אמת למען כבוד השכינה הקדושה ועמא קדישא וארעא קדישא .

אוהבכם יוסף אלנקווה .


התשובה: אגרת מרן הראשל'צ הגר'ם אליהו שליט'א
אגרתו של מרן הראשון לציון הגר'ם אליהו שליט'א
ותשובותיו לשאלות רבני גוש קטיף .

בס"ד

אגרת לתושבי יש"ע

לאחינו המתיישבים ביש"ע, גיבורי כח עושי דברו, הפועלים ומיישבים את מרחבי ארץ אבותינו בגוש קטיף - שלומכם ישגה לעד!
באתי באיגרת זו לחזק את ידכם נגד העוול המוסרי הנורא על הכוונה לפנות יישובים ולגרש יהודים מביתם – היה לא תהיה!
אין מעשה מוסרי יותר ממפעל התחייה של העם השב לארצו לאחר גלות ארוכה, כשאתם מקיימים בו מצוות עשה של יישוב ארץ ישראל, ואין עוול מוסרי גדול מהניסיון לענות את נפשותיכם באיומי גירוש ונטישת אדמת אבותינו.
מתוך אותו כוח מוסרי ברור, אל לנו להקים מחלוקת בציבור ובגיבורי צבאנו, אנו לא סרבני פקודה לשמה. החיילים שידרשו לבצע את הפשע, יענו: 'איני יכול'. ואם יאנסו אותם, ישבו על הרצפה ויבכו עם המשפחה שאותה רוצים לגרשה מביתה.
חובתנו למחות כנגד העוול המוסרי הנורא הזה.
ולחוסמי הכבישים – יש לעשות זאת אך ורק בתנאי שישנה דרך חילופית. לא נחסום כביש כשאין דרך חילופית ולא נסכן בכך חלילה חיי אדם.
קורא הדורות מראש שענה לאברהם אבינו בהר המוריה, הוא יעננו ויוציא לאור צדקתנו, ואיש לא יעצור את המהלך האלוקי של מפעל התחייה הלאומי של עם ישראל השב לארצו.


לכבוד
רבני גוש קטיף ואחרים
ה' עליכם יחיו
תשובה לשאלותיכם
בפגישה שהתקיימה היום נשאלתי על ידיכם שאלות הלכה למעשה. רוב השאלות היו סביב האגרת שנשלחה על ידי בשבוע שעבר. ולהלן השאלות והתשובות:
האם ההתיישבות בגוש קטיף ובצפון השומרון היא בכלל מצוות ישוב ארץ ישראל?
ההתיישבות בגוש קטיף ובצפון השומרון היא בגדר מצוות ישוב ארץ ישראל בהידור ומדאורייתא. על המתישבים הללו נאמרו הפסוקים בירמיהו (ב) "הָלֹךְ וְקָרָאתָ בְאָזְנֵי יְרוּשָׁלַם לֵאמֹר כֹּה אָמַר ה' זָכַרְתִּי לָךְ חֶסֶד נְעוּרַיִךְ אַהֲבַת כְּלוּלֹתָיִךְ לֶכְתֵּךְ אַחֲרַי בַּמִּדְבָּר בְּאֶרֶץ לֹא זְרוּעָה: קֹדֶשׁ יִשְׂרָאֵל לַה' רֵאשִׁית תְּבוּאָתֹה כָּל אֹכְלָיו יֶאְשָׁמוּ רָעָה תָּבֹא אֲלֵיהֶם נְאֻם ה'". ארץ שלא היתה מיושבת כלל. ישבתם בה. נטעתם וזרעתם. אשריכם!
האם כשהרב אומר וכותב "היה לא תהיה" זו תפילה או מציאות?
"היה לא תהיה" – זו גם תפילה וגם מציאות. אנחנו מתפללים שתתבטל המחשבה הרעה הזו. ואנחנו בטוחים שהתפילה תעזור ותתבטל ההחלטה הרעה של הממשלה. צריך להתחזק בתפילה לבורא עולם ביתר שאת שיבטל את המעשה הנפשע הזה של גירוש יהודים מאדמת קודש.
נשאלתי האם לסמוך על דברי הרב ולעבור לגור בגוש קטיף?
כל מעבר של משפחה לגוש מחזק גם את המתיישבים וגם מחזק את האמונה בשבועת ה' לאבות הקדושים "לזרעך אתן את הארץ הזאת". זה מועיל בפועל לעם ישראל.
אנשים בגוש קטיף בונים בתים מתוך אמונה. חקלאים רבים נוטעים עצים וזורעים בחממות כשתאריך הקטיף יהיה אחר המועד שקבעה הממשלה לפינוי גוש קטיף. נשאלנו על ידי תושבים, האם להמשיך ולהשקיע כספים בבניה, בזריעה ובנטיעה?
כן. בודאי. יש ערך גדול במעשים אלו המבטאים אמונה בבורא עולם. וכבר אמרתי כמה פעמים וחוזר ואומר כי אני מבטיח לבוא לפדיון פירות "כרם" ו"נטע רבעי" בשנה הרביעית אי"ה. "כִּי לֹא יִטֹּשׁ ה' עַמּוֹ, וְנַחֲלָתוֹ לֹא יַעֲזֹב" (תהילים צד).
האם חקלאי צריך להכין לעצמו "נחלה חילופית" בגלל חובת ההשתדלות על הפרנסה?
אדם ממלא את חובת הפרנסה כלפי בני ביתו בהשקעה בהתיישבות ובחקלאות בתוך גוש קטיף. ופרנסה הרי היא בידי ה' יתברך. התעסקות ב"נחלה חילופית" עלולה להחליש את הרוח ולפגוע בחוסנו של החקלאי, בחוסן הציבור כולו ומימלא גם בפרנסתם.
המעודדים את הגירוש פירשו את דברי הרב ששודרו בטלוויזיה שיש להתכונן באופן מעשי ולארוז את החפצים כי כבר "נפל הפור" ו"נגזרה הגזירה". הם זאת כוונת הרב?
לא "נפל הפור" ולא "נגזרה הגזירה". אני חוזר ואומר כי אנחנו מאמינים באמונה שלימה שהתפילה של כל אחד מאיתנו ובודאי של כולנו יחד תבטל את הגזירה הרעה של הממשלה. ולכן אין לארוז או לעשות שום מעשה שמחליש את ההתיישבות או את המתיישבים שעומדים בגבורה גדולה מול אלפי הפצצות שנורות עליהם. שעומדים בגבורה מול אנשים המנסים להחליש אותם וברוך ה' ללא הצלחה. ברוך ה' שאנו זוכים לראות את הניסים שהקב"ה עושה עימנו, הקב"ה אוהב אותנו אהבת עולם. והוא מגן עלינו כנשר המגן על גוזליו.
קצין בקבע או שוטר המתפרנס מכך, האם חייב להתפטר מהשרות כדי להימנע מביצוע האיסור?
"היה לא תהיה" זו תפילה ומציאות. זה הכלל שעל פיו צריכים החיים להתנהל. אי אפשר לנצח מתוך ייאוש. "תחילת נפילה – ניסה". לכן אנשי כוחות הבטחון לא צריכים להתפטר מראש בגלל החשש שמא יתבצע הגירוש. עליהם להודיע למפקדם שהם לא יכולים לגרש יהודים. ולבקש שישחרר אותם מאימונים לקראת הגירוש.
המתנדבים במשמר אזרחי וכד' האם מותר להם לסייע לגירוש במישרין או בעקיפין?
בודאי ובודאי שאין שום היתר להתנדב להשתתף במעשה נפשע זה שהוא גם איסור תורה.
חייל מילואים הנקרא לשרות מילואים ובהתגייסותו הוא תורם ומסייע במישרין או בעקיפין לפקודת הגירוש. האם הוא חייב לנסות להשתחרר מהמילואים?
אני עונה לכם למרות שאני מאמין שזה לא יהיה בעז"ה. לעצם השאלה. כיון שמימלא הרבה משתחררים ממילואים בגלל סיבות של מה בכך, בודאי שלמנוע מעשה כל כך נפשע עליו לבקש שיחרור מהמילואים ולא לסייע במישרין או בעקיפין.
אם לא תענה בקשתו ומאיימים עליו במאסר. האם עליו להשתתף בפקודת הגירוש?
אמרנו לעיל שזה איסור תורה. ולכן על החייל לומר למפקדו "איני מסרב פקודה, אבל אני לא יכול לבצע את הפקודה הזו". ואם ישב בכלא בגלל אמירה זו – זכות היא לו ואשריו שנתפס על דברי תורה.
אם כן מה משמעות דברי הרב שלא לסרב פקודה לשמה?
אנחנו לא רוצים לפרק את הצבא שמגן על חיי התושבים והאזרחים. ולכן לא מכריזים על סירוב פקודה. רק עומדים ברפיון ידים ואומרים: "לא יכולים".
חייל בשירות סדיר שקיבל הוראה לגרש יהודי מביתו – מה יעשה?
על החייל לומר "איני יכול". אם יאלצו אותו לעשות מעשה איסור זה. יכנס לתוך בית המשפחה ישב על הרצפה, יבכה איתם יחד וינצל מהאיסור ב"שב ואל תעשה".

נשאלתי מבעל חברה אזרחית. האם לחתום על עסקה בעבודות שקשורות לגירוש.
אסור לנסות להרויח מצרת אחרים. מי שעושה זאת - לא יראה בזה שום ברכה !!!
האם ראוי שלא לקנות שירותים מחברה שמשתתפת בגירוש יהודים.
אין לסייע ביד עוברי עבירה.
האם צורת מחאה של "חסימת כבישים" כפי שעושים פועלי נמלים, נהגי מוניות ואחרים מותרת גם נגד גירוש יהודים?
אנחנו צריכים להרבות "אהבת חינם" ולא "שנאת חינם". מאידך יש חובת מחאה על הגירוש המתוכנן, לכן אני חוזר על דברי שפורסמו במכתב ש"מותר לחסום כבישים רק כשיש דרך חילופית".
האם יש לפעול כנגד תושב שחתם על חוזה עם "מנהלת הגירוש"?
יש לעשות למען אחדות המחנה. "חבור עצבים אפרים – הנח לו". יש לשכנעו בדרכי נועם להצטרף לכלל המחנה.

לסיכום: יש לעשות הכל למען אחדות עם ישראל. נמשיך להתפלל שתתבטל גזירת הגרוש. בכל מקרה יש להימנע משימוש בכוח והרמת ידיים איש על אחיו. לא על חייל ולא על מתיישב. לבורא ואני מסיים בברכה לקיום נבואתו של עמוס הנביא:
"וְשַׁבְתִּי אֶת שְׁבוּת עַמִּי יִשְׂרָאֵל וּבָנוּ עָרִים נְשַׁמּוֹת וְיָשָׁבוּ וְנָטְעוּ כְרָמִים וְשָׁתוּ אֶת יֵינָם וְעָשׂוּ גַנּוֹת וְאָכְלוּ אֶת פְּרִיהֶם: וּנְטַעְתִּים עַל אַדְמָתָם וְלֹא יִנָּתְשׁוּ עוֹד מֵעַל אַדְמָתָם אֲשֶׁר נָתַתִּי לָהֶם אָמַר ה' אֱלֹקֶיךָ". אכי"ר.

 
כתוב תגובה
גולשים נכבדים,
אנא הקפידו לכתוב הערות עינייניות ביחס לשאלה הנוכחית בלבד!
לצערינו, שאלות, הערות כלליות וכד' שאינן מתיחסות לשאלה, יימחקו מהמערכת.
בברכה, צוות שו"ת מורשת.
הנך מוזמן להגיב על אגרתו של מרן הראשל'צ הגר'ם אליהו שליט'א
*שם:
  דוא''ל:
האם לפרסם את כתובת המייל בתגובה
*כותרת:
*תוכן:

אימות תווים:
 

פורטל מורשת
דף הבית
אודות
צור קשר
הוסף למועדפים
הפוך לדף הבית
רישום חברים
מפת האתר
ראשי
שאל את הרב
שיעורי תורה
לימוד יומי
לוח שנה עברי
זמני היום
זמני כניסת ויציאת השבת
רפואה שלמה - רשימת חולים לתפילה
פורומים
שידוכים
תיירות
שמחות
אינדקס
ערוצי תוכן
יהדות
מידע יהודי
חדשות
דעות
משפחה
תרבות
אוכל
קניות
כלים
פרסמו אצלנו
במה ציבורית
המייל האדום
בניית אתרים
סינון אתרים
RSS
דרושים
תיק תק – פיתוח אתרים לביה"ס
לוח שנה עברי
זמני היום וזמני כניסת ויציאת השבת
מגשר גירושין
אינדקס אתרי יהדות
אינדקס אתרי חינוך
בית מדרש | מידע יהודי | פרשת השבוע | מאגר השיעורים | לוח שנה עברי | אנציקלופדיית יהדות | חדשות | תרבות | אוכל | קניות | אינדקס אתרים | רפו"ש | שו"ת | פורומים | שידוכים | שמחות | תיירות | במה ציבורית | בניית אתרים | סינון אתרים | דף הבית | הוסף למועדפים | אודות | צרו קשר | RSS | פרסמו אצלינו | דרושים
© כל הזכויות שמורות ל SafeLines