יהדות
הפוך לדף הבית
יהדות מידע יהודי חדשות דעות משפחה תרבות אוכל נשים חינוך
 שווה עיון:
לצאת עם משתמט?

 
שאל את הרב - שאלות ותשובות ביהדות ובהלכה
דף הבית » שאל את הרב - שאלות ותשובות ביהדות ובהלכה » תרבות המערב והיהדות והרבנות הראשית
 


» לצפייה בתשובות הרבנית שולמית בן שעיה
חיפוש
» מתקדם

 תגיות
   7 נקיים    אבות    אזכרה    אינטרנט    אירוח שבת    אירוסין    אישה    אישות    אישות ומשפחה    אמונה    אתרוג    בגידה    בחורה    בינו לבינה    בית    בית כנסת    בית מדרש    בית ספר    בעל    בר מצווה    ברית מילה    ברכה    ברכות    ברכות הנהנין    ברכות השחר    ברכת החמה    ברכת הלבנה    ברכת המזון    ברכת כהנים    בשר וחלב    בשרי    בת מצווה    גזל    גיור    גירושין    גניזה    גשם    דבר תורה    דברי תורה    דגים    דעות    דתי    הדלקה    הדלקת נרות    הוראה ותלמוד תורה    הורדות    הורדת שירים    החזר מס    היחיד והחברה
 אינדקס נושאים
 
» אינדקס נושאים ותגיות

תרבות המערב והיהדות והרבנות הראשית

מתוך: מצוות וקיומן » הוראה ותלמוד תורה פורסם בל' באב התשע"ז
שלום כבוד הרב! זאת שאלה שממש מטרידה אותי, ואני מאוד מעוניין לשמוע את דעת הרב בעניין. מצטער מראש אם היא תקצת תגלוש לפוליטיקה, פשוט זה משפיע על כל עולם הערכים שהתחנכתי עליו...
שמעתי שיעור של רבנית(מאמין מהציבור שלנו) שהתרייאנה בוואי-נט ותקפה בחריפות את בתי הדין הרבנים בהקשר של עגונות ומסורבות גט. היא דיברה בשבח הליברליזם ועד כמה היהדות חונקת את כלל אזרחי ישראל שייתכן ולא מעוניינים בכל מה שהרבנות עושה(שזה כשלעצמו דבר לגיטימי, אבל האופן שהיא אמרה את הדברים כאילו הרבנות היא אויב העם). כמובן, אלו שישבו באולפן הצדיעו לה "כל הכבוד שיש לך אומץ להגיד את האמת" "יש בציבור הדתי אנשים אמיצים"(כאילו הפכו את הדתיים לסוג של "דאעש" שאוי ואבוי למי שיגיד דעה שונה) וכו'... אני אישית הרגשתי פגיעה ביראת שמיים שאין כדוגמתה, דווקא מישהי שאמורה לייצג את התורה ואת היהדות, מדברת בשבח תרבות המערב וצוחקת על פסקי דין של רבנים. גם לאחר שאנשי הפאנל ניצלו זאת כמובן לדבר עד כמה היהדות פרימיטיבית, היא המשיכה לתקוף אפילו יותר קיצוני מהם את בתי הדין הרבניים. אני מאמין שיש דברים חשובים בטענה שלה כשלעצמה, אני גם לא רוצה לכפות על ציבור שלא מאמין לצערי בערכי הנצח של תורת ישראל, ואכן הדבר רק יכול להזיק ולגרום לבעיות הלכתיות יותר גדולות. אבל איך ייתכן שככה רבנית בישראל מדברת? היא מודעת לנזק שהיא יכולה לעשות? מה עם דברי הרב צבי יהודה זצ"ל שהרבנות הראשית וכל הקשור אליה הם קודש קודשים(אפילו שזה היה נגד דעתו לפעמים, כפי שלפני שהרב גורן נהיה רב ראשי, לא אמרו הלל ביום העצמאות)?
בכלל אחרי זה, הרגשתי שהיא רק גרמה לחיזוק האג'נדה החילונית אנטי דתית. בסוף היא נתנה דוגמא לפסק שהדיין מתפלפל בו לגבי אשה קטלנית, שעצם הדין הזה היה מוזר מאוד לאנשי תרבות המערב "למה דווקא אשה קטלנית שמתים בעליה הקודמים ולא האיש קטלני שמתים נשותיו הקודמות? היהדות פשוט לא מתייחסת לנשים, שובניסטית". וכל זה כדי להראות עד כמה תרבות המערב נאורה ביחס ליהדות חשוכה. המנחים סיימו במסקנה "איראן זה כאן" והיא חיזקה אותם ולא אמרה מילה כנגד.
לראות שידור כזה, גורם לאדם ירא שמיים סיטואציה קשה מאוד להתמודדות, תחושה של חילול ה' דווקא ע"י תופשי התורה(מאמין שהרבנית חושבת שהיא עושה קידוש ה' בדעותיה הליברליות שהיא מתגאה בהם, אבל אני הרגשתי בדיוק ההפך) אני פונה לרב כי אני יודע עד כמה הרב מתמודד ביחסי הגומלין בין תרבות המערב ליהדות. איך אדם ירא שמיים אמור להתמודד עם כל הבעיות האלו? למה שרבנית תתקוף במילים כ"כ בוטות את המוסדות הרבניים, ולא תעשה זאת באופן ענייני? איך ייתכן שהמנחים לעיניה יורדים על כל מה שהיהדות רואה כקדוש והיא מסכימה איתם? מקווה מאוד מאוד שהרב יעזור, אני לא פונה מהמקום "האג'נדה הפוליטית" אלא מהמקום הרגשי, תחושה של חילול ה' ואכזבה גדולה.
תודה רבה כבוד הרב! מצטער שאני גוזל מזמנך.


התשובה:
שלום וברכה

הנושא בו אתה עוסק מחייב אנציקלופדיה שלמה ולא תשובה קצרה. אנסה לכתוב בראשי פרקים, אך אשמח להמשיך לדון בשאלה, אם תבקש להציף מוקד מסוים.
אני לא יודע על מי מדובר, ועל כן אתייחס רק לכיוון עקרוני:
קבלת עול מלכות שמיים משמעותה עשיית רצון ד׳, ולא העמדת רצון ד׳ לבחינה שלנו - האם היא מתאימה לערכים שלנו או לא. אנחנו נקראים להתאים את ההתנהגות שלנו לדבר ד׳, ולא להפך. על כן, פעמים רבות בהחלט יש התנגשות בין העולם הליברלי, ובין דבר ד׳, והסתירה הזו היא חלק בלתי נפרד מהחיים הדתיים שלנו. כתבתי על כך פעמים רבות, ובעיקר: https://www.ypt.co.il/beit-hamidrash/view.asp?id=4233.
הדבר הזה גורם לעתים גם טרגדיות. אישה עגונה, שבעלה נפצע בתאונת דרכים והוא אינו יכול לתת גט, עלולה למצוא את עצמה במצוקה נוראית. זו דוגמה אחת בלבד, מני אפשרויות רבות.
מוטל עלינו לעשות כל דבר אפשרי כדי שהסתירה הזו לא תגרום טרגדיות. כאמור, לא תמיד זה ניתן, אולם חייבים לבחון כל אפשרות כזו. השאלה האם הדבר אכן נעשה - היא חלק ממחלוקת לגיטימית, על דרכם של בתי הדין. פעמים רבות כתבתי גם על כך, כגון: https://www.ypt.co.il/beit-hamidrash/view.asp?id=5981. דוגמה להתמודדות כזו צריכה להיות תמיכה בהסכמי קדם נישואין העומדים בדרישות ההלכה, ואף שהדבר לא פותר את כל הבעיות - היא מרככת אותה. לבתי הדין יש אכן ארסנל כלים גדול כדי למנוע עוד ועוד טרגדיות, ואני מאמין שהם חייבים להשתמש בהם. ב״ה, בשנים האחרונות יש שינויי מדיניות רבים בבתי הדין עצמם, והם אכן משתמשים עוד ועוד בכלים הלכתיים אלה, וצריך לברך על כך.
יראת שמיים מחייבת לפחד מהתנהגות המנוגדת להלכה, בשני כיווניה: בין בחששות מפני ״גט מעושה״ וכדו׳, ובין בחששות מפני פגיעה ועיגון של נשים (וגברים) במקום בו ההלכה לא מחייבת זאת. הקב״ה ציווה על שניהם, וכל מי שמחמיר בצד אחד בלבד - פוגע בצד השני. הדבר הזה נכון לכל הכיוונים וכל השיטות.
הרבנות הראשית לישראל היא מוסד חשוב מאוד, המחייב גם את הציבור, וגם את הרבנות הראשית לישראל. מותר לדון בשאלה האמנם הרבנות הראשית לישראל מתפקדת כרבנות ראשית, או מגזרית, אבל זה נושא אחר. בכל מקרה, בוודאי שאין לבזות ואין לדבר סרה.
שאלה בפני עצמה היא השאלה האם על מדינת ישראל לכפות את ההלכה היהודית על אזרחיה. זו שאלה אחרת לגמרי, והיא שאלה פוליטית וחברתית, אך אינה קשורה קשר ישיר לשאלה של מדיניות הרבנות. גם זה נושא נתון במחלוקת. מי שמבקש שמדינה זו תהיה מדינה יהודית - בהגדרה מקבל על עצמו את העובדה שהמדינה מתנהלת לפי דרך זו, ורישום הנישואין נעשה על פי ההלכה היהודית.

אני מצטער שהדיונים בנושאים אלה מתדרדרים לשפה לא ראויה. גם כאן, לצערי, היא קיימת מכיוונים שונים, בין כאשר מדובר בהטחת דברים קשים כנגד הרבנות, ובין שהיא עצמה עושה זאת כשהיא מדברת על רבנים אחרים.
אפשר לעסוק בסוגיות אלה ביושרה, בכנות, בדרכם של תלמידי חכמים שבארץ ישראל, ובמקום להפוך אותם לקונפליקט מתמיד - לנסות לעשות ככל שניתן לקשור את הקצוות כולם.

כל טוב

 
כתוב תגובה
גולשים נכבדים,
אנא הקפידו לכתוב הערות עינייניות ביחס לשאלה הנוכחית בלבד!
לצערינו, שאלות, הערות כלליות וכד' שאינן מתיחסות לשאלה, יימחקו מהמערכת.
בברכה, צוות שו"ת מורשת.
הנך מוזמן להגיב על תרבות המערב והיהדות והרבנות הראשית
*שם:
  דוא''ל:
האם לפרסם את כתובת המייל בתגובה
*כותרת:
*תוכן:

אימות תווים:
 פורטל מורשת
דף הבית
אודות
צור קשר
הוסף למועדפים
הפוך לדף הבית
רישום חברים
מפת האתר
ראשי
שאל את הרב
שיעורי תורה
לימוד יומי
לוח שנה עברי
זמני היום
זמני כניסת ויציאת השבת
רפואה שלמה - רשימת חולים לתפילה
פורומים
שידוכים
תיירות
שמחות
אינדקס
ערוצי תוכן
יהדות
מידע יהודי
חדשות
דעות
משפחה
תרבות
אוכל
קניות
כלים
פרסמו אצלנו
במה ציבורית
המייל האדום
בניית אתרים
סינון אתרים
RSS
דרושים
תיק תק – פיתוח אתרים לביה"ס
לוח שנה עברי
זמני היום וזמני כניסת ויציאת השבת
מגשר גירושין
אינדקס אתרי יהדות
אינדקס אתרי חינוך
בית מדרש | מידע יהודי | פרשת השבוע | מאגר השיעורים | לוח שנה עברי | אנציקלופדיית יהדות | חדשות | תרבות | אוכל | קניות | אינדקס אתרים | רפו"ש | שו"ת | פורומים | שידוכים | שמחות | תיירות | במה ציבורית | בניית אתרים | סינון אתרים | דף הבית | הוסף למועדפים | אודות | צרו קשר | RSS | פרסמו אצלינו | דרושים
© כל הזכויות שמורות ל SafeLines