יהדות
הפוך לדף הבית
יהדות מידע יהודי חדשות דעות משפחה תרבות אוכל נשים חינוך
 שווה עיון:
לצאת עם משתמט?

 
שאל את הרב - שאלות ותשובות ביהדות ובהלכה
דף הבית » שאל את הרב - שאלות ותשובות ביהדות ובהלכה » בעיה דיומא
 


» לצפייה בתשובות הרבנית שולמית בן שעיה
חיפוש
» מתקדם

 תגיות
   7 נקיים    אבות    אזכרה    אינטרנט    אירוח שבת    אירוסין    אישה    אישות    אישות ומשפחה    אמונה    אתרוג    בגידה    בחורה    בינו לבינה    בית    בית כנסת    בית מדרש    בית ספר    בעל    בר מצווה    ברית מילה    ברכה    ברכות    ברכות הנהנין    ברכות השחר    ברכת החמה    ברכת הלבנה    ברכת המזון    ברכת כהנים    בשר וחלב    בשרי    בת מצווה    גזל    גיור    גירושין    גניזה    גשם    דבר תורה    דברי תורה    דגים    דעות    דתי    הדלקה    הדלקת נרות    הוראה ותלמוד תורה    הורדות    הורדת שירים    החזר מס    היחיד והחברה
 אינדקס נושאים
 
» אינדקס נושאים ותגיות

בעיה דיומא

מתוך: אישות ומשפחה » צניעות, בינו לבינה פורסם בל' באב התשע"ז
שלום הרב שרלו,
ראשית (ואם אני כבר כותבת), רציתי לעדכן שתודה לאל, הבן שלי, שאם אתה זוכר, נולד פג קטן ואף עשית לי הכבוד והתפללת לרפואתו, הינו תינוק רגיל ומקסים ומתפתח לכל דבר. יש דברים בהם הוא קצת מאחורי בני גילו, ויש דברי שהוא כבר עוקף אותם בריצה.
זה מוביל אותי לתודות:
קודם כל, תודה שהתפללת על הבן שלי, הקב"ה הקשיב. אני תמיד אומרת חצי בצחוק שהקב"ה הכניס אותנו לברוך הזה ויש לו מזל שהוא גם הוציא אותנו מהברוך הזה. אני מודעת לגמרי לכמה זה לא דבר נתון.
תודה גם שאתה מתייחס תמיד לשאלותי בכבוד ורצינות. גם זה לא מובן מאליו.
התודה הבאה - אף שלא שאלתי אותך ישירות על הבאת 2 ילדי לעולם בתור אישה דתית רווקה והתבססתי על מקורות אחרים, על עצם האומץ שלך לגעת בנושא אני חייבת לך תודה, בשמי ובשם כל הנשים האחרות שהן אימהות בהיתר מלא. החיים שלי אינם מושלמים והם מאתגרים יותר מאנשים בחיי נישואין סבירים וטובים, אבל יש לי בת נפלאה ובן מהמם והשם הנרדף שלי הוא אמא, במקום "המסכנה הבררנית הזאת שלא הייתה מוכנה להתפשר". התופעה עצובה, אבל אותה כוס בדיוק מלאה כלטוב שאיננו מובן מאליו.
מצבי הוביל אותי לחשוב על מצב גברים שהם הומוסקסואלים ושומרי מצוות. אני מתנצלת מראש שאני כותבת את זה לך ואין לי רצון שתרגיש לא נוח, אבל יש כמה נקודות שאני חושבת שמפספסים, רק שאין לי למי להגיד את זה.
בשיחה ביני לבין חברה שאף היא לא נשואה, אך החליטה לא להביא ילדים בחוץ למסגרת, הבנו ששתינו בדיוק כמו הגברים הללו. שתינו שומרות הלכה, ישנם גדרים ואיסורים רבים, גם מדאורייתא, שאוסרים עלינו חיי אישות עם מישהו שאיננו נשואות לו, אך הצעקה קמה על גברים שאינם יכולים לשכב עם גברים.
אני מבנה שאם לכאורה אפגוש מישהו שאנשא לו הבעיה תיפתר, אך מה אם לא?
ונגיד שנתרץ בכך שלי יש יכולת להביא ילדים ולהם לא, לחברתי שהולכת בדרך הלכתית שונה ממני אין היתר לדבר זה, והיא מדברת על עצמה בתור ערירית. הפוקוס החברתי שלנו מלא כל כך ברחמים על חלק ממנו וכל כך מפחד לדבר על התופעה שפשתה בחברה שהיא לכאורה דתית של יחסי אישות לפני הנישואין, ששוכח שיש עוד קבוצות בחברה שמתמודדות עם שמירת מצוות וחוסר יכולת לקיים יחסי אישות במצב שאינו בריא ולא אמור להיות, וקשה לא פחות. אינני יכולה לספור את הפעמים שאמרו לי שעכשיו בשלב שלי אני צריכה "להנות" וזה מה שחשוב, ואני תמיד תוהה מולם למה עשיתי את כל המאמץ של אימהות רווקה לפי ההלכה רק כדי לזרוק הכל עכשיו. כך או כך, אני ואותו בחור אומלל באותו מצב. שנינו שומרי הלכה, שנינו תקועים.
אני מודה שבפוטנציאל הוא הרבה יותר תקוע ממני, למרות שאני גם אודה שהפחד והחששות מפני חתונה כשכבר יש לי ילדי הינם עצומים, וגם אם זה "רק" קושי מחשבתי, הוא קושי עצום.
אני באמת כותבת כי חשבתי על משהו שהייתי קוראת לו פתרון כי אין לי משהו אחר לקרוא לו, ורציתי להגיד לך אותו כי אולי זה ישמש אותך בסוגיה. מכל מקום זהו נושא חשוב מידי להתבייש ולא להציע כל פתרון אפשרי.
נדמה לי כי הבעיה היא שגברים תקועים בין 2 איסורי דאורייתא:
1. משכב זכר
2. זרע לבטלה
לגבר שיש לו אופציות אחרות, בוודאי שעליו להתמודד עם זרע לבטלה, כי זהו הציווי. מצד שני, זה אינו ציווי פשטני. ישנם תשובות לא מעטות, כולל הלכות של הרמב"ם על "שימוש בין איברים" וכל מיני פתרונות אחרים שהם לפי דעות מסויימות מותרים לגמרי ועד לפי דעות אחרות כשאין ברירה, כגון שאין האישה יכולה לקיים יחסים בגלל בעיה רפואית. לפחות בחלק מהדעות מדובר על שלום בית, מכיוון שהאשה והגבר בבעיה ואינם מסופקים.
האם לא ניתן באופן עקרוני להתיר על בסיס שלום בית ל2 גברים בזוגיות קבועה את בעיית הזרע לבטלה? המשמעות היא שגם אם ישנו איסור שאי אפשר לעקוף אותו שהוא משכב זכר, ישנם דברים אחרים שמותרים. הרעיון אינו נוח לי מהרבה סיבות שהראשונית בהן היא הזוגיות בין גבר לגבר, אך כמו שהתירו לי ועשו אותי אמא, אני מרגישה שחייבת להיות דרך לפתור את הבעיה, גם אם זה לא בצורה האידיאלית.
שוב, אני מודה שגם אם הפתרון היה מתקבל מבחינה הלכתית, אין לי מושג איך ליצור מצב שאיננו מעודדים זוגיות כזאת מלכתחילה, ומה אני עושה עם יותר לזוג כזה לאמץ ילד והילד ינחת בגן של הבת שלי. מצד שני ומצד החמלה צריך לעשות משהו. זוהי הרי גדולתה של ההלכה ושל מורי ההלכה – היכולת לראות מצב אנושי ולהתאים את התורה אליו, גם אם זה מתוך שאיפה שהמציאות תצליח להתאים את עצמה לכוונת הקב"ה.
כמובן אינך חייב לענות או להתייחס לשאלה ההלכתית בנושא כה רגיש, אבל חשבתי (אולי מתוך תמימות) שיש סיכוי שלא חשבו על זה עד עכשיו.
בברכה ושבת שלום,
בתשבע


התשובה:
שלום וברכה

ראשית, תודה על הדברים שכתבת, על כך ששמחת בשמחתך, ובמסקנות שלך מהדברים.
אני לא בטוח שירדתי לסוף דעתך. המצוקה של הגברים ההומוסקסואלים היא אכן משמעותית ביותר, והלב יוצא אליהם. העובדה שאת מחפשת פיתרון שיאפשר להם לרכך את המצוקה הזו היא דרך נכונה מאוד, ובוודאי שרבים רבים עוסקים בכך.
במצוקה אחרת, אבל בעלת עוצמה גדולה מאוד, נמצא מי שלא זכה להינשא, ומשתוקק באופן מתמיד לקשר גופני.
לגבי גברים, אילו הבעיה הייתה רק הוצאת שכבת זרע לבטלה - היא הייתה קלה יותר לפיתרון הלכתי (אני מדגיש: קלה יותר, אך לא קלה). אבל את איסור משכב זכר לא ניתן לדחות בדרך זו, ועל כן לא פתרנו את הבעיה במלוא עוצמתה.
מעבר לכך, נקודת המוצא של דברייך היא שבזוגיות עצמה אין בעיה, אלא רק במשכב המיני. אולם לדעתי הדבר אינו נכון, וגם הזוגיות עצמה היא בעייתית מאוד.
הלוואי והיינו מוצאים דרך להיות נאמנים לחלוטין להלכה, ובד בבד לחיים ההומניים והאנושיים במלואן.

ואשמח לדון בנושא זה עוד ועוד כדי למצוא לו פיתרון.

כל טוב
 
כתוב תגובה
גולשים נכבדים,
אנא הקפידו לכתוב הערות עינייניות ביחס לשאלה הנוכחית בלבד!
לצערינו, שאלות, הערות כלליות וכד' שאינן מתיחסות לשאלה, יימחקו מהמערכת.
בברכה, צוות שו"ת מורשת.
הנך מוזמן להגיב על בעיה דיומא
*שם:
  דוא''ל:
האם לפרסם את כתובת המייל בתגובה
*כותרת:
*תוכן:

אימות תווים:
 פורטל מורשת
דף הבית
אודות
צור קשר
הוסף למועדפים
הפוך לדף הבית
רישום חברים
מפת האתר
ראשי
שאל את הרב
שיעורי תורה
לימוד יומי
לוח שנה עברי
זמני היום
זמני כניסת ויציאת השבת
רפואה שלמה - רשימת חולים לתפילה
פורומים
שידוכים
תיירות
שמחות
אינדקס
ערוצי תוכן
יהדות
מידע יהודי
חדשות
דעות
משפחה
תרבות
אוכל
קניות
כלים
פרסמו אצלנו
במה ציבורית
המייל האדום
בניית אתרים
סינון אתרים
RSS
דרושים
תיק תק – פיתוח אתרים לביה"ס
לוח שנה עברי
זמני היום וזמני כניסת ויציאת השבת
מגשר גירושין
אינדקס אתרי יהדות
אינדקס אתרי חינוך
בית מדרש | מידע יהודי | פרשת השבוע | מאגר השיעורים | לוח שנה עברי | אנציקלופדיית יהדות | חדשות | תרבות | אוכל | קניות | אינדקס אתרים | רפו"ש | שו"ת | פורומים | שידוכים | שמחות | תיירות | במה ציבורית | בניית אתרים | סינון אתרים | דף הבית | הוסף למועדפים | אודות | צרו קשר | RSS | פרסמו אצלינו | דרושים
© כל הזכויות שמורות ל SafeLines