יהדות
הפוך לדף הבית
יהדות מידע יהודי חדשות דעות משפחה תרבות אוכל נשים חינוך
 שווה עיון:
לצאת עם משתמט?

 
שאל את הרב - שאלות ותשובות ביהדות ובהלכה
דף הבית » שאל את הרב - שאלות ותשובות ביהדות ובהלכה » התנהגות מוסרית עם מתמודדת נפשית
 


» לצפייה בתשובות הרבנית שולמית בן שעיה
חיפוש
» מתקדם

 תגיות
   7 נקיים    אבות    אזכרה    אינטרנט    אירוח שבת    אירוסין    אישה    אישות    אישות ומשפחה    אמונה    אתרוג    בגידה    בחורה    בינו לבינה    בית    בית כנסת    בית מדרש    בית ספר    בעל    בר מצווה    ברית מילה    ברכה    ברכות    ברכות הנהנין    ברכות השחר    ברכת החמה    ברכת הלבנה    ברכת המזון    ברכת כהנים    בשר וחלב    בשרי    בת מצווה    גזל    גיור    גירושין    גניזה    גשם    דבר תורה    דברי תורה    דגים    דעות    דתי    הדלקה    הדלקת נרות    הוראה ותלמוד תורה    הורדות    הורדת שירים    החזר מס    היחיד והחברה
 אינדקס נושאים
 
» אינדקס נושאים ותגיות

התנהגות מוסרית עם מתמודדת נפשית

מתוך: מחשבת היהדות » תשובה, תיקון המידות פורסם בה' בכסלו התשע"ז
שלום לכבוד הרב , קודם כל רוצה אני לציין שאני מאד נהנית לשמוע ולקרוא את דברי הרב בהזדמנויות שונות.
אז ככה, אני אמנם לא דתייה, אך יש לי זיקה עמוקה למסורת ולדת, במיוחד במצוות שבין אדם לחברו.
אני בחורה בשנות ה30 לחיי מאזור תל אביב, ואני נמשכת לנשים, וכעת אני בתהליך חיפוש בת זוג לחיים.
אין בכוונתי בשאלה זו להתייחס לעניין נטייתי המינית.
ונעבור לשאלה: לפני כחודש וחצי הכרתי מישהי באתר הכרויות, ונפגשנו. בהתחלה הכל היה טוב.
בחורה זו לוקה בהפרעת אישיות גבולית. מה שאומר שיכולות להיות לה נטיות אובדניות, וכן תחושות מאד קשות בקשר לדימוי העצמי שלה, ובקשר לסובבים אותה. הבנתי גם שעברה דברים טראומתיים בחייה.
יש לציין שלפני שנפגשנו, האקסית שלה התכתבה איתי מספר פעמים, והזהירה אותי מכך שלאותה בחורה יש הפרעות נפשיות, מה שהתברר כנכון בדיעבד...אך לא כל כך התייחסתי, חשבתי שזה בגלל שהיא לא רוצה להפסיד את אותה הבחורה...
אבל, הבחורה הייתה בתקופה של מעבר דירה, ועם ההורים שלה היא לא כל כך מסתדרת, כך שחשבתי שלהיות אצלי שבוע שבועיים יכול להיות רעיון לא רע... כל השבועיים האלה הייתי בקשר עם האקסית שלה, כי לאותה בחורה היו קטעים שהייתי צריכה להתייעץ עם מישהו מה לעשות, והאקסית אכן שיתפה אותי בדברים שקרו (לא היו חסרות שם דרמות ביניהן ). הקטעים האלה היו עוד יחסית סבירים. כל השבועיים האלה, האקסית טענה בפניי, שאני צריכה ללחוץ עליה (על הבחורה שאירחתי אצלי) ללכת לקבל טיפול מקצועי, ולא לנסות להכנס איתה עכשיו לקשר זוגי או מיני .כעת היא טוענת ומאשימה אותי קשות שפגעתי בצ'אנס שלה לקבל עזרה מקצועית, ושגרמתי לה לנזק בלתי הפיך.
אני ידעתי שהיא בתהליכים של המתנה לקבלת סל שיקום, וגם מטופלת בכדורים פסיכיאטרים. אני סברתי שיהיה לה טוב קצת לנוח אצלי בבית, ולא להתחיל כל מיני תהליכים. עם זאת , הבנתי שזמן קצר לפני שהגיעה אליי, משהו כמו כמה ימים לפני כן , פנתה לבית חולים פסיכיאטרי בבקשה להתאשפז. הם ( בית החולים ) לא ראו בכך צורך.
ערב אחד, זה היה יום שישי בערב, אותה בחורה עשתה משהו שמבחינתי עבר את הגבול, (הייתה עוד חברה אצלי בבית, והבחורה ניסתה לפתות אותה) והערתי לה על כך. אמרתי לה שאם היא ממשיכה כך, היא לא יכולה להשאר כאן. היא בדיוק דיברה עם הוריה בטלפון , שהיו אמורים לבוא להביא לה משהו, וביקשה מהם לבוא לקחת אותה, מה שאכן קרה: הבחורה לאחר מספר דקות הלכה, בטריקת דלת, ובאמירות קשות נגדי.
ולשאלה: האם בכך שלא דיברתי איתה כל כך בזמן הזה על עניין הטיפול שלה, ולא טרחתי כל כך להתייחס לכך בזמן שהותה אצלי, עברתי על "לא תעמוד על דם רעך?" האם בכך שביקשתי ממנה להפסיק דבר מסויים שעשתה, בטענה שהדבר מפריע לי, ושאם לא תפסיק, מוזמנת ללכת, פגעתי בהכנסת האורחים? והאם אני אחראית לכך שביום שישי בערב, לאחר כניסת השבת, אותה בחורה נסעה, כי ביקשתי ממנה להפסיק ממעשיה או ללכת מביתי? כלומר,אני צריכה לקחת על עצמי את זה שנסעה בשבת בגללי? גם אני לא כל כך שומרת שבת, וגם הבחורה הזו חילונית.
האם לדעת הרב, כל התנהלותי בסיפור זה הייתה תקינה ומוסרית?התשובה:
שלום וברכה

המסע המסובך שאנחנו עוברים במערכת הקשרים שלנו אינו ניתן לשיפוט חד משמעי. במצבי קצה, בהם אנחנו פוגעים בבני אדם, אנו יודעים לומר כי עברנו את הגבול, וכי חטאנו מבחינה מוסרית. אולם, ברוב המקרים האפורים, בהם אנו נתקלים דבר יום ביומו, לעולם אין אנו יודעים לענות על השאלה האם נהגנו כשורה, ומה היה קורה אם היינו נוהגים אחרת וכדו'.
גם זו אחת הסיבות שהתורה מצרפת להרבה מצוות שבין אדם לחברו את הסיומת ''ויראת מא-לוהיך אני ד''' או תוספות אחרות, ובלשון חז''ל – ''אלו דברים המסורים ללב'', לאמור: הרבה מאוד תלוי בהתכווננות הפנימית של האדם.
במקרה בו את עוסקת, הדבר מאוד תלוי בשאלת ההתכווננות הפנימית שלך. אם פעלת כתוצאה מעצלות או מרפיון – זה דבר שצריך תיקון ותשובה; אם פעלת כפי שפעלת בשל העובדה שסברת שאולי טוב יותר לא ללכת לטיפולים תרופתיים ומקצועיים, אלא דווקא לקרב ולחבק במישור האנושי – את פעלת כשורה במובן ההתכווננות הפנימית, והשאלה האם התוצאה הזו היה הטובה ביותר האפשרית תישאר לעולם במסתורין ובערפל (זכרי כי גם ה''אקסית'' אינה יודעת שום דבר, ואין לה בעלות על השאלה האם גרמת לה נזק או לא) , ועל כן אינה אפשרית להתייחסות.
העובדה שהיא נפרדה באמירות קשות מאוד נגדך – צריכה להוות לך סיבה לבחון את עצמך, אך לא סימן שאכן הדבר היה כך.
ומכאן עולה כי העובדה שלא דברת עליה על הטיפול שלה צריכה להיבחן על ידך לא על ידי עצם הדיבור או לא, אלא על ידי השאלה מאיזה מניעים עשית זאת, והאם המניעים האלה שייכים לחלק הטוב של החיים או לרשלנות, שכן (כאמור) עצם העניין והשאלה מה באמת היה טוב לה לוטים בערפל.
בוודאי שמותר לאדם לומר לאורח כי משהו מפריע לו, ועל האורח לנהוג כבקשת בעל הבית (''כל מה שאומר לך בעל הבעית עשה, חוץ מצא''), ואם הוא בוחר ללכת – הוא זה שנטל על עצמו את האחריות. גם אם היה הייתה במצב בו כושר ההחלטה שלה היה קלוש – את צריכה לבדוק את עצמך האם הגעת לקצה גבול יכולת ההכלה שלך, ואם כן (כמו בדוגמה שנתת) – מותר לך, ואולי אפילו חובה עלייך, לומר לך שאין חציית גבולות בביתך.
מכאן, שאת עיקר החיפוש אחר התשובות לשאלותייך את צריכה להפנות בעיקר פנימה – מאיפה נבעו ההחלטות שלך והמעשים השונים, ואת אלה לבחון.

כל טוב

 
כתוב תגובה
גולשים נכבדים,
אנא הקפידו לכתוב הערות עינייניות ביחס לשאלה הנוכחית בלבד!
לצערינו, שאלות, הערות כלליות וכד' שאינן מתיחסות לשאלה, יימחקו מהמערכת.
בברכה, צוות שו"ת מורשת.
הנך מוזמן להגיב על התנהגות מוסרית עם מתמודדת נפשית
*שם:
  דוא''ל:
האם לפרסם את כתובת המייל בתגובה
*כותרת:
*תוכן:

אימות תווים:
 


פורטל מורשת
דף הבית
אודות
צור קשר
הוסף למועדפים
הפוך לדף הבית
רישום חברים
מפת האתר
ראשי
שאל את הרב
שיעורי תורה
לימוד יומי
לוח שנה עברי
זמני היום
זמני כניסת ויציאת השבת
רפואה שלמה - רשימת חולים לתפילה
פורומים
שידוכים
תיירות
שמחות
אינדקס
ערוצי תוכן
יהדות
מידע יהודי
חדשות
דעות
משפחה
תרבות
אוכל
קניות
כלים
פרסמו אצלנו
במה ציבורית
המייל האדום
בניית אתרים
סינון אתרים
RSS
דרושים
תיק תק – פיתוח אתרים לביה"ס
לוח שנה עברי
זמני היום וזמני כניסת ויציאת השבת
מגשר גירושין
אינדקס אתרי יהדות
אינדקס אתרי חינוך
בית מדרש | מידע יהודי | פרשת השבוע | מאגר השיעורים | לוח שנה עברי | אנציקלופדיית יהדות | חדשות | תרבות | אוכל | קניות | אינדקס אתרים | רפו"ש | שו"ת | פורומים | שידוכים | שמחות | תיירות | במה ציבורית | בניית אתרים | סינון אתרים | דף הבית | הוסף למועדפים | אודות | צרו קשר | RSS | פרסמו אצלינו | דרושים
© כל הזכויות שמורות ל SafeLines