יהדות
הפוך לדף הבית
יהדות מידע יהודי חדשות דעות משפחה תרבות אוכל נשים חינוך
 שווה עיון:
לצאת עם משתמט?

 
שאל את הרב - שאלות ותשובות ביהדות ובהלכה
דף הבית » שאל את הרב - שאלות ותשובות ביהדות ובהלכה » סיפור מרעיש של הרב על הבבא סאלי זיע``א
 


» לצפייה בתשובות הרבנית שולמית בן שעיה
חיפוש
» מתקדם

 תגיות
   7 נקיים    אבות    אזכרה    אינטרנט    אירוח שבת    אירוסין    אישה    אישות    אישות ומשפחה    אמונה    אתרוג    בגידה    בחורה    בינו לבינה    בית    בית כנסת    בית מדרש    בית ספר    בעל    בר מצווה    ברית מילה    ברכה    ברכות    ברכות הנהנין    ברכות השחר    ברכת החמה    ברכת הלבנה    ברכת המזון    ברכת כהנים    בשר וחלב    בשרי    בת מצווה    גזל    גיור    גירושין    גניזה    גשם    דבר תורה    דברי תורה    דגים    דעות    דתי    הדלקה    הדלקת נרות    הוראה ותלמוד תורה    הורדות    הורדת שירים    החזר מס    היחיד והחברה
 אינדקס נושאים
 
» אינדקס נושאים ותגיות

סיפור מרעיש של הרב על הבבא סאלי זיע"א שתיקן את נשמת דוד בן גוריון.

מתוך: מחשבת היהדות » קבלה, תורת הסוד פורסם בכ"ו בתמוז התשע"ז
שלום וברכה כבוד הרב.
זכורני לפני כשש שנים בערך התפללתי בנץ עם הרב יעקב יוסף זצ"ל ועם הרב יוסף אלנקווה שיבדל"א, והרב שליט"א סיפר לרב יעקב יוסף זצ"ל במהלך הדרך חזרה לבית, שפעם אחת הצדיק הבבא סאלי נסע לקברו של בן גוריון בשדה בוקר ושהה שם זמן מסוים לאחר מכן אמר לנהגו תיקנתי את בן גוריון וחזר לביתו בנתיבות.
רציתי לדעת מה המקור של הרב לסיפור זה מהיכן הוא שמע?
דבר שני רציתי לדעת מה המסר שברצון הרב למסור בסיפור זה האם להראות את ההערכה שהבבא סאלי חש כלפי בן גוריון למרות היותו אדם חילוני שיש לו גם זכויות אך גם הרבה חובות כגון פיצוץ אלטלנה, ילדי תימן החטופים וכדו'?
שאלה אחרונה האם יש עוד נתונים חשובים שיש לרב להוסיף בעניין סיפור זה שלא ציינתי בשאלתי אשמח לשמוע ולהחכים?
תודה רבה וחזק וברוך


התשובה: סיפור מרעיש של הרב על הבבא סאלי זיע"א
שלום רב.

שואל נכבד
את הסיפור על הצדיק היש''א ברכה הבבא סאלי שמעתי מרבי שלום דנינו שהיה מקורב מאוד לבבא סאלי וכאשר פגשתי את הרב מוגרבי אברהם שליט''א מחבר הספר מעשה ניסים חתן הרב הוא אימת את הסיפור.
לאחר שספרתי אותו כמה רבנים כתבוהו בגרסאות שונות והנני מספר כאן אותו כפי שהיה :
באחד מחגי סוכות בחול המועד הרב בבא סאלי אמר למשמשו שהם נוסעים לשדה בוקר. כיון שנסעו ועברו דרך ירוחם אמר הבבא סאלי היות וזה חול המועד ומצוה לאכול בסוכה נכנס לירוחם ואראה מבעד לחלון המכונית איזו סוכה מהודרת ואתה תבקש את רשות בעל הבית שאוכל בסוכתו.
נסעו בכביש הפנימי ובבא סאלי ראה סוכה מהודרת כהלכתה המתין הרב ברכב והמשמש נכנס לבעל הבית ואמר לו שבבא סאלי נמצא מחוץ לבית ומבקש לאכול בסוכתו.
האיש נדהם ולא האמין למשמע אוזניו ובשבילו היה זה כאילו ספרו לו שהרוויח מליוני שקלים רץ בשמחה והביא את הרב לסוכתו .
תוך דקות אחדות חצי מתושבי ירוחם הגיעו לסוכה והרב אמר להם שעוד כשעה הוא יחזור ונעשה סעודת מצוה.
נסעו הרב ומשמשו לשדה בוקר הרב ביקש מהנהג שיגיע עם הרכב הכי קרוב לכוון הקבר.
הנהג הגיע למקום שהקבר נראה בבא סאלי הוציא את ספר הזוהר הקדוש כמדומני ועמד בתפילה משך כעשרים דקות.
כשסיים חייך ואמר למשמשו ולנהג תיקנתי את הנשמה של בן גוריון.
משם חזרו לירוחם ותהום כל העיר אנשים נשים וטף יצאו לקבל את פני הצדיק שבא לעיר וערכו סעודת מצוה.
עד כאן המעשה כפי ששמעתיו .
לשאלותיך אקדים ואספר לך שלבבא סאלי היתה אהבת ישראל שאי אפשר להעריך ולשער מה גודלה ולכל יהודי ויהודי באשר הוא .
במלחמת ששת הימים הצדיק ישן על הארץ כמנהגנו בליל תשעה באב ואבן למראשותיו ואמר לו הייתי צעיר הייתי יוצא עם החיילים להלחם ולפחות עתה אשתתף עמם .
וסיפר לי מורי ורבי יצחק תורגמן עליו השלום אביו של ידידי מנוער הגאון הרב דוד תורגמן שליט''א ראש ישיבת דימונה שכאשר שאלו את הבבא סאלי למה הוא מקרב את החילוניים הוא ענה כך:
המשנה במסכת שבת פרק טז אומרת:
''כָּל כִּתְבֵי הַקֹּדֶשׁ מַצִּילִין אוֹתָן מִפְּנֵי הַדְּלֵקָה, בֵּין שֶׁקּוֹרִין בָּהֶן וּבֵין שֶׁאֵין קוֹרִין בָּהֶן''
כל יהודי הוא כתבי הקודש בין אם הוא יהודי שלומד תורה ''שקורין בהן'' ובין אם הוא חלילה נשמה טועה שאין קורין בהן את כולם מצילין מפני הדליקה.
כבודו שואל מה המסר בסיפור הנפלא הזה?
ראשית אהבת ישראל העצומה שהיתה לרב שנית הכרת הטוב למי שעשה דברים טובים ועל מה שהוא נכשל הרב עשה לו תיקון.
איני יודע במה בן גוריון נכשל ואיני בקי בפרשיות שהזכרת ומה היה חלקו בהן יכולני לומר לך על כך שני דברים ראשית מסתבר שבענין חטיפת ילדי תימן היו כנראה גם פוליטיקאים דתיים וחרדים שידעו משהו ושתקו.
שנית מבלי לשבח דברים לא טובים ומבלי לכסות על פשעים חשוב שתזכור ימות עולם איך ומתי קמה מדינת ישראל ודומני שגם אם אתה או אני היינו מקימים את המדינה אחר שואת אירופה וחלק מהמערב אחר שפיכות הדמים שהיתה אצל הערבים בחסות המנדט הבריטי ובתוך כל אלו לקלוט שש מאות אלף איש היינו טועים בדבר כזה או אחר.
ועכשיו לענין הבבא סאלי.
אלפי שנים עוסקים חכמי ישראל טהורי הלב בתיקון נשמות טועות גם בגמרא מצינו דברים כאלו על אחז וירבעם ואחר ועוד איך חכמי ישראל עמלו להצילם ולתקנם בחייהם אף כי אחרי מותם והדברים ארוכים וידועים.
ואם נפשך חזקה ויכול אתה לשמוע דברים מבהילים קח את ספר ''הרוחות מספרות'' של הרב המקובל האלקי רבי יהודא פתיה עליו השלום אלו נשמות הרב תיקן וכיצד.
וראה למשל את דברי הבן איש חי במעשה של רבי מאיר ואלישע רבו בגמרא חגיגה בבניהו בן יהוידע חגיגה ט''ו:
''ירדה אש מן השמים וסכסכה ספסלו של רבי. נראה לי בס''ד, רמזו לו מן השמים שיזכור תיקון שנעשה לו באש גיהנם, ע''י בקשתו של ר' מאיר שאמר מתי אמות ויעלה עשן מקברו, ולכן למה קורא עליו פסוק זה לא נין ולא נכד. גם סכסכה הספסל לרמוז על מקום הנשמות שהוא תחת כסא הכבוד, שארז''ל כל נשמות ישראל חצובות מתחת כסא הכבוד ולכן ראוי שלא ידח ממנו נדח שלא תהיה נדחית נשמתו של אלישע לגמרי. ונרמז תיקונו באש באותיות שמו, אלישע הוא אותיות יעל אש, שתהיה לו עליה ע''י אש. או יעל לשון כניסה בתלמוד כמו ליעול וליתי, והיינו שיכנס באש על פי בקשתו של ר' מאיר ע''ה''.
צא נא וראה מה שכתוב בשער הגלגולים - הקדמה טו איך צדיק גדול מתקן נשמות של חוטאים :
''ולפעמים שהם מתייראים אולי איזה צדיק גדול יעשה איזה מצוה גדולה, ויהיה יכולת בידו להוציא אותה הנשמה מתוכם, ולהמשיכה בטפת זרעו בהזדווגו בקדושה עם אשתו, ולכן בראותם איזה רשע פגום בתכלית, טורחים הרבה ומקטריגים לפני השי''ת על הנשמה ההיא, להכניסה בטפת זרעו המזוהמת, כדי שעי''כ תתקלקל הנשמה ההיא יותר מבתחלה ותפגום בתכלית, ועי''כ תחזור לידם פגומה מאד, ולא תצא עוד מתוכם. והנה הקב''ה חושב מחשבות לבלתי ידח ממנו נדח, ובפרט זו הנשמה הטהורה והמעולה, ואז שומע לקולם, ומכניס במקום הרע ההוא, וכיון שיצאת מתחת ידם, הקב''ה עוזר אותה, והיא מתנערת מעפר שריפת חטאתה וטומאתה, ומכשרת במעשיה, כמרגלית המתרחצת ומראה זכותה לעיני הכל, ולא די כי אותה הנשמה נתקנת, אלא גם אביו שהולידו זוכה ע''י בנו וחזר בתשובה ע''ד מה שנתבאר אצלינו בענין איוב, שהיה גלגול תרח אבי אברהם, אשר שב בתשובה ע''י בנו אברהם. והקב''ה מרמה בקליפות, כי חשב מחשבות לבלתי ידח ממנו נדח:''.
הנה לך אפילו תיקון לתרח ואתה זוכר מה אנו קוראים עליו בהגדה של פסח.
ותקרא עוד דבר מבהיל ממש מה שכתוב בספר ליקוטי שושנים - לרבי שמשון מאוסטרפליא ז''ל
''איתא בפליאה דר''ג קרא תת''ן חדרים יש בגיהנם כמנין תכ'לת ובאלו חדרים צריך לילך אפילו צדיק גמור לתקן ולהעלות נשמות של רשעים כמבואר בזוהר בכמה מקומות''.
הנה לך ידיד יקר כל ספרי המקובלים מלאים מלאים בתיקוני הנשמות ואשרינו שזכינו בדורנו לצדיק נפלא שהעלה נשמות ורבים רבים השיב מעוון בחייו ואף כי אחרי מותו הודיע עוז וגבורה. 
כתוב תגובה
גולשים נכבדים,
אנא הקפידו לכתוב הערות עינייניות ביחס לשאלה הנוכחית בלבד!
לצערינו, שאלות, הערות כלליות וכד' שאינן מתיחסות לשאלה, יימחקו מהמערכת.
בברכה, צוות שו"ת מורשת.
הנך מוזמן להגיב על סיפור מרעיש של הרב על הבבא סאלי זיע''א שתיקן את נשמת דוד בן גוריון.
*שם:
  דוא''ל:
האם לפרסם את כתובת המייל בתגובה
*כותרת:
*תוכן:

אימות תווים:
 

פורטל מורשת
דף הבית
אודות
צור קשר
הוסף למועדפים
הפוך לדף הבית
רישום חברים
מפת האתר
ראשי
שאל את הרב
שיעורי תורה
לימוד יומי
לוח שנה עברי
זמני היום
זמני כניסת ויציאת השבת
רפואה שלמה - רשימת חולים לתפילה
פורומים
שידוכים
תיירות
שמחות
אינדקס
ערוצי תוכן
יהדות
מידע יהודי
חדשות
דעות
משפחה
תרבות
אוכל
קניות
כלים
פרסמו אצלנו
במה ציבורית
המייל האדום
בניית אתרים
סינון אתרים
RSS
דרושים
תיק תק – פיתוח אתרים לביה"ס
לוח שנה עברי
זמני היום וזמני כניסת ויציאת השבת
מגשר גירושין
אינדקס אתרי יהדות
אינדקס אתרי חינוך
בית מדרש | מידע יהודי | פרשת השבוע | מאגר השיעורים | לוח שנה עברי | אנציקלופדיית יהדות | חדשות | תרבות | אוכל | קניות | אינדקס אתרים | רפו"ש | שו"ת | פורומים | שידוכים | שמחות | תיירות | במה ציבורית | בניית אתרים | סינון אתרים | דף הבית | הוסף למועדפים | אודות | צרו קשר | RSS | פרסמו אצלינו | דרושים
© כל הזכויות שמורות ל SafeLines