יהדות
הפוך לדף הבית
יהדות מידע יהודי חדשות דעות משפחה תרבות אוכל נשים חינוך
 שווה עיון:
בעל תפילה בימים נוראים

 
שאל את הרב - שאלות ותשובות ביהדות ובהלכה
דף הבית » שאל את הרב - שאלות ותשובות ביהדות ובהלכה » התלבטות לגבי שם לבתי הבכורה
 


» לצפייה בתשובות הרבנית שולמית בן שעיה
חיפוש
» מתקדם

 תגיות
   7 נקיים    אבות    אזכרה    אינטרנט    אירוח שבת    אירוסין    אישה    אישות    אישות ומשפחה    אמונה    אתרוג    בגידה    בחורה    בינו לבינה    בית    בית כנסת    בית מדרש    בית ספר    בעל    בר מצווה    ברית מילה    ברכה    ברכות    ברכות הנהנין    ברכות השחר    ברכת החמה    ברכת הלבנה    ברכת המזון    ברכת כהנים    בשר וחלב    בשרי    בת מצווה    גזל    גיור    גירושין    גניזה    גשם    דבר תורה    דברי תורה    דגים    דעות    דתי    הדלקה    הדלקת נרות    הוראה ותלמוד תורה    הורדות    הורדת שירים    החזר מס    היחיד והחברה
 אינדקס נושאים
 
» אינדקס נושאים ותגיות

התלבטות לגבי שם לבתי הבכורה

מתוך: אישות ומשפחה » הורים וילדים פורסם בי"ב באדר ב התשע"ו
שלום כבוד הרב,
ביום שני שעבר, בתאריך ד' באדר ב' , ילדתי בשעה טובה את בתי הבכורה. בעלי ואני מתלבטים לגבי שני שמות בעלי משמעות דומה: תהל וזוהר.
רציתי לשאול מה דעתך על כל אחד מהשמות הללו ואיזה שם עדיף בעיניך...

בתודה רבה מראש ובברכת שבוע טוב ומבורך,

נעמה.


התשובה:
שלום רב,
זוהר מתאים יותר מתהל.

''משמעותה של האות ז' מבחינת הקבלה – מתייחסת לקדושת החיים והמשפחה, אך יחד עם זאת יש בה גם סכנה של מלחמה כי כלי זין, כלי מלחמה, בה. ערכה המספרי 7 מרמז על עולם המעשה שיש בו שבעת ימי השבוע. יש בטבע שישה כיוונים, צפון, דרום, מערב ומזרח, למעלה ולמטה, האות השביעית מסמלת את הקדושה שבמרחב הנוצר בין כל הצדדים הללו, שימי השבוע מגדירים אותם והשבת חודרת ביניהם ומחדירה את הקדושה לכולם כאשר שומרים את השבת. האות ז' מסמלת את חודש סיוון שבו קיבלו בני ישראל את התורה. (כך על פי ספר היצירה). התורה היא נשקם של בני ישראל.
משמעותה של האות ז' בשמו של האדם – השפעה ממזל תאומים ומיסוד האוויר נותנת ומעניקה לבעליה אינטליגנציה גבוהה, חשיבה מהירה ויכולת תפיסה טובה. קלילות בדיבור אשר לא תמיד צמוד לאמת. גם מעט דו פרצופיות. ביקורתיות, תקשורת מצוינת. חוסר נאמנות, אהבת יצרים ויכולת קליטה לסיטואציות על חושיות. אדם דינאמי ואוהב תנועה. מאד החלטי (עם נטייה לדון לכף חובה את הזולת). מאד אינדיבידואליסט, בעל דמיון פורה, פועל בשיטתיות. מקום האות משפיע על תחום הזוגיות בין בררנות בבחירת בן זוג או בת זוג ועד פוטנציאל גבוה לגירושין.
''


''משמעותה של האות ו' מבחינת הקבלה – על פי הזוהר האות ו' היא אות הדעת. והיא באה לסייע לח' לתת לך את כלי הדעת לפעול תמיד בכיוון הנכון.
דעת פירושה חיבור, במיוחד חיבור בין אנשים, כפי שנכתב בתורה: ''''והאדם ידע את חווה אשתו'''' (בראשית ד) או '''' ח וַיָּקָם מֶלֶךְ-חָדָשׁ, עַל-מִצְרָיִם, אֲשֶׁר לֹא-יָדַע, אֶת-יוֹסֵף'''' (שמות א). מצד אחד חיבור ומצד שני התעלמות מהחיבור שניהם יכולים לקרות ועלינו להשגיח שהכול יהיה לטובה. כשחכמתו ובינתו של האדם היטב בנפשו הוא ישיג את מדרגת הדעת. (זוהר דף רמ''''א)
ו' נקראת גם אות האמת. כשם שערכה המספרי של האות ויו בשמה המלא הוא 22, כנגד 22 אותיות שבא''''ב העברי, כך המילה אמת מכילה את כל אותיות הא''''ב שכן היא מתחילה באות א' הראשונה, במרכזה מ' שהיא האות האמצעית ובסופה ת שהיא האות האחרונה בא''''ב. זה בא ללמדנו שאמת כוללת הכול ואינה חסרה כלום בעוד ששקר הם אותיות שבקשי עומדות על רגליהן וופלות מהר.
משמעותה של האות ו' בשם של האדם – ו היא אות החיבור המקבלת השפעה גם ממזל שור ומיסוד המים נותנת לבעליה רוגע ושלווה, אהבת החומר והבית, יצרים וחוסר יציבות נפשית, נטייה להשמנה תלוי במקומה של האות במילה, אהבת אסתטיקה והניקיון, משיכה לאומנות, ליצירה ומוזיקה. אדם זה יהיה אדיב, בעל יכולת ארגון, אוהב את הזולת ומרגיש בצער חברו.
''
''משמעותה של האות ה' מבחינת הקבלה – העולם הזה נברא באות ה' כפי שאומרת הגמרא במנחות כ''''ט, א. על המילה ''''בהבראם'''' בפסוק שבבראשית ב' ד. ב – ה בראם.
איש ואישה שאותיותיהן שוות חוץ מה – י' באיש וה – ה' באישה, מרמז על זוגיות נכונה, שאם הינם אוהבים וחיים בהרמוניה הרי שהאותיות הללו י' וה' מציגות ששכינה שורה ביניהם שכן אלו אותיות יה. שכן אם אינם אוהבים ואינם חיים בהרמוניה אותיות י' וה' בורחות משמם נשארים רק אש ואש שמתקוטטים ורבים כל הזמן ושורפים זה את זו חיים. האות ה' בנויה מאותיות ד' וי' שמרמזות על האישה העוטפת את הוולד י' מכל צדדיו ד'.
משמעותה של האות ה' בשם של האדם – השפעת מזל טלה וחודש ניסן נותנת לבעלי אות זו אגו חזק, אהבת שינויים, יצרים חזקים. כושר מנהיגות, יכולת שליטה, רחמנות וחום, אהבת החופש והמרחבים, אימפולסיביות במידה ויש יותר מאות אחת בשם. ישנה חשיבות למיקומה של האות אשר יכולה להשפיע על שליטה ביצרים ולגרום וחוסר יציבות, ארך כשהיא בסוף השם השפעתה פחותה. אדם זה ידע לנצל את כוח הדיבור בפתרון בעיות, אך יש להיזהר מדיבור מיותר, מעדיף את הגשמי על פני הרוחני אלא אם כן עבר חוויה קשה.
''
''משמעותה של האות ר' מבחינת הקבלה – האות השנייה ר' מביעה מהירות ותנועה, כפי שניכר מצורתה שנראית כמו קרן שמתפשטת. היא מרמזת על ראש, מרכז העצבים והתנועה. הגמרא במסכת שבת ק''''ד א אומרת שהרי ה-ק' מרמזת לקב''''ה וה-ר' לרשע, הרי גבה של הר' מופנה כלפי הק', לרמז שאין הקב''''ה רוצה להסתכל בפני הרשע, אך בכל זאת הק' עומדת לימים הר' ללמד שהקב''''ה עומד לימינו לקבלו בתשובה

משמעותה של האות ר' בשם של האדם – האות ר' מושפעת מכוכב שבתאי ומיסוד האוויר המקנים לבעליה כוח חשיבה מצוין, יכולת ביטוי עצמי גבוהה, תנועה רבה, חוסר שקט נפשי, זריזות, חריצות, יצרים, ביקורתיות ללא שליטה, עצבנות יתר, בעלי חשיבה זריזה ויכולת קליטת פרטים קטנים, אהבת חופש אישי, אינטליגנציה ומשיכה לידע וללימודים.
האות ר' מדברת על מהירות ותנועה, כפי שצורתה כמו קרן היא מדברת על ראש, מרכז העצבים והתנועה.
האות ר' מחזקת עוד יותר את כוח החשיבה שכבר ניתן באותיות ש' וי' ומאפשרת לה כושר ביטוי מעולה. תנועה רבה, חוסר שקט נפשי, זריזות, חריצות, יצרים, ביקורתיות ללא שליטה, עצבנות יתר, בעלי חשיבה זריזה ויכולת קליטת פרטים קטנים, אהבת חופש אישי, אינטליגנציה ומשיכה לידע וללימודים.
''

בברכה
מאיר שמחוני
 
כתוב תגובה
גולשים נכבדים,
אנא הקפידו לכתוב הערות עינייניות ביחס לשאלה הנוכחית בלבד!
לצערינו, שאלות, הערות כלליות וכד' שאינן מתיחסות לשאלה, יימחקו מהמערכת.
בברכה, צוות שו"ת מורשת.
הנך מוזמן להגיב על התלבטות לגבי שם לבתי הבכורה
*שם:
  דוא''ל:
האם לפרסם את כתובת המייל בתגובה
*כותרת:
*תוכן:

אימות תווים:
 


פורטל מורשת
דף הבית
אודות
צור קשר
הוסף למועדפים
הפוך לדף הבית
רישום חברים
מפת האתר
ראשי
שאל את הרב
שיעורי תורה
לימוד יומי
לוח שנה עברי
זמני היום
זמני כניסת ויציאת השבת
רפואה שלמה - רשימת חולים לתפילה
פורומים
שידוכים
תיירות
שמחות
אינדקס
ערוצי תוכן
יהדות
מידע יהודי
חדשות
דעות
משפחה
תרבות
אוכל
קניות
כלים
פרסמו אצלנו
במה ציבורית
המייל האדום
בניית אתרים
סינון אתרים
RSS
דרושים
תיק תק – פיתוח אתרים לביה"ס
לוח שנה עברי
זמני היום וזמני כניסת ויציאת השבת
מגשר גירושין
אינדקס אתרי יהדות
אינדקס אתרי חינוך
בית מדרש | מידע יהודי | פרשת השבוע | מאגר השיעורים | לוח שנה עברי | אנציקלופדיית יהדות | חדשות | תרבות | אוכל | קניות | אינדקס אתרים | רפו"ש | שו"ת | פורומים | שידוכים | שמחות | תיירות | במה ציבורית | בניית אתרים | סינון אתרים | דף הבית | הוסף למועדפים | אודות | צרו קשר | RSS | פרסמו אצלינו | דרושים
© כל הזכויות שמורות ל SafeLines