יהדות
הפוך לדף הבית
יהדות מידע יהודי חדשות דעות משפחה תרבות אוכל נשים חינוך
 שווה עיון:
בעל תפילה בימים נוראים

 
שאל את הרב - שאלות ותשובות ביהדות ובהלכה
דף הבית » שאל את הרב - שאלות ותשובות ביהדות ובהלכה » שם לבן
 


» לצפייה בתשובות הרבנית שולמית בן שעיה
חיפוש
» מתקדם

 תגיות
   7 נקיים    אבות    אזכרה    אינטרנט    אירוח שבת    אירוסין    אישה    אישות    אישות ומשפחה    אמונה    אתרוג    בגידה    בחורה    בינו לבינה    בית    בית כנסת    בית מדרש    בית ספר    בעל    בר מצווה    ברית מילה    ברכה    ברכות    ברכות הנהנין    ברכות השחר    ברכת החמה    ברכת הלבנה    ברכת המזון    ברכת כהנים    בשר וחלב    בשרי    בת מצווה    גזל    גיור    גירושין    גניזה    גשם    דבר תורה    דברי תורה    דגים    דעות    דתי    הדלקה    הדלקת נרות    הוראה ותלמוד תורה    הורדות    הורדת שירים    החזר מס    היחיד והחברה
 אינדקס נושאים
 
» אינדקס נושאים ותגיות

שם לבן

מתוך: אישות ומשפחה » הורים וילדים פורסם בי"ג באדר א התשע"ו
שלום, אני ב"ה בחודש התשיעי להריוני. אנחנו מצפים לבן.
לפני שהתארסנו הסכמנו בינינו ששמות הילדים שלנו יהיו שמות שאהובים עלינו, ושלא נקרא על שם סבים וסבתות וכ'ו.. אך אפשר לתת אותם כשם שני כדי להזכיר ולשמור על המסורת.. (אנחנו חרדים נשואים 6 שנים).
לבתינו הבכורה נתנו שם ששנינו אהבנו שיש לו גם משמעות עבורינו, ושם שני נתנו על שם סבתא רבא שלי- אציין שלא ביקשתי זאת, וזו הייתה החלטה של בעלי..כי השם הוא שם טוב.. והסכמנו עליו שנינו.

הבעיה מתחילה כאשר חמי, אבא של בעלי, ממש רוצה שנקרא לילד על שם אבא שלו..(לאביו היו 2 שמות- סתם לדוגמא "אברהם יצחק")
אני לא אוהבת ולא מתחברת לשם הזה אפילו שניסיתי מאוד..
השם השני של סבא של בעלי ז"ל- "יצחק" הוא בעצם גם השם השני של סבא שלי ז"ל.
והיה נשמע לי בסדר לתת אותו בתור שם שני..כדי להזכיר את 2 הסבים..וגם השם תנכ"י וטוב.. ושם ראשון לבחור שם שאנחנו אוהבים ומתאים לילד.

הבעיה ממשיכה כאשר חמי הוא בעל אמצעים כלכליים, והוא זה שמחזיק אותנו. אנו עומדים לפני קניית בית, ואני שמה לב שהוא מושך את הזמן סתם עד הלידה כדי לראות איך נקרא לילד- ולפי זה יחליט אם לקנות לנו את הבית, או לא.

בעלי מבחינתו מאוד מכבד הורים, אמר שמוכן לתת את השם רק כדי שאבא שלו ירגע וישמח אפילו שהוא לא אוהב את השם של סבא, אך בסופו של דבר אומר שהולך איתי במה שנחליט.. אבל מרגיש לי שהוא לא שלם עם זה- כי בעצם זה שלא ניתן לילד את שמו של הסבא אנחנו גוזרים על עצמינו את עול הכלכלה במלוא מובן המילה.. ועול הכלכלה ברובו נופל על הבעל תמיד.. כך שמרגיש לי שאני קצת גוזרת עליו חיים מלאי עבודת פרך- במקום לקבל בית מאבא שלו ולגמור עניין..
(דובר גם על לתת לילד אולי שם ראשון שאנחנו אוהבים ואז את 2 השמות של הסבא- אבל זה מרגיש לי כאילו דופקים ת'ילד עם 3 שמות..לא? וגם יודעת שחמי לעולם לא יהיה מרוצה..כי זה כבר לא על שם הנשמה..)

אני בוכה הרבה, לא עבר יום בהריון הזה מהרגע שידעתי שיש לי בן שלא בכיתי, זה מעציב אותי מאוד, ואני פשוט לא מצליחה להתחבר לשם של הסבא בשום אופן.. אם אתן את השם הזה לילד זה יהיה רק בשביל בעלי, כדי שלא יצטרך לעבוד קשה כל חייו, וגם אז- זה יהיה שם שני ושלישי..
גם מעצבן אותי שחמי בעצם "מכריח" אותנו לקרוא על שם אביו. ואני כועסת עליו נורא(חשבתי ללכת לדבר איתו, ולהסביר, אך הוא לא בנאדם שאפשר לדבר איתו, הוא איש מבוגר וקשה..אפילו בעלי- שהוא הבן שלו- אומר שאין עם מי לדבר..)

ההריון הזה היה מלא סיבוכים והגיע עם טיפולים לא קלים- החלטנו שנינו שאוהבים את השם "מיכאל"- גם כי זה שם של מלאך, וגם שם שמהלל את הקב"ה על כל הטוב שעשה איתנו בהריון הזה ובכלל..
(כמובן שנחליט סופית אחרי שיצא לאויר העולם וניראה שאכן השם מתאים:-))
אך עדיין יש מועקה כזאת שרובצת שבעצם זה שאנחנו בוחרים בטובתינו ובטובת השם לילד- אנו בעצם מכעיסים מאוד את אביו של בעלי ואולי אפילו פוגעים בו" ומצד שני- אני לא חושבת שצריכה לחשוב על טובת מישהו אחר מאשר על טובתי וטובת בני.
האם אני טועה?

מה עלי לעשות? האם עלי לקרוא בשם של הסבא אפילו שאינני מתחברת לשם הזה בשום אופן או צורה למרות שניסיתי?


התשובה:
שלום רב

יש מימרה בעברית שאומרת ''בעל המאה הוא בעל הדעה'' כלומר מי שמחזיק בממון הוא זה שמחליט. זה יפה מאד בעסקים שבהם הוא מסכן ממון שלו וזכותו להחליט כיצד יתנהל העסק. במשפחה אסור שזה יקרה. אם הוא רוצה לתת לכם דירה טוב ויפה וזה אינו מחייב אתכם בשום דבר מלבד לומר תודה. אבל כידוע יש אנשים שאינם מבינים את זה, ולא רק כשהם נותנים דירה או מכונית, אלא כי הם לא מוכנים לקבל שמישהו אחר יחשוב שונה מהם.

זכיתי בעצמי לחוות דבר כזה בברית המילה של בני. חמותי ז''ל היגעה לברית ולפני שירדה מהרכב שהביא אותה קראה לי ושאלה מה שם התינוק שיינתן בברית. אמרתי לה שהיא תשמע בברית. אז היא אמרה שהיא רוצה שיקראו לילד על שם אביה ז''ל ואם אל אסכים לכך היא פשוט תחזור הביתה ולא תהיה בברית. לא רציתי לאכזב את אשתי בכך שהוריה לא יהיו בברית, למרות שידעתי שחמי אינו מסכים עם גישתה של אשתו, והסכמתי להוסיף את השם כשם שני. מעולם לא השתמשתי בו וקראתי לבני בשמו הראשון שניתן בבחירתי ובחירת אשת לבבי. מסתבר דווקא שבני אוהב את השם השני שלו אולי אפילו יותר מהשם הראשון. מי יודע פתרונים לאלוקים.

אני חושב שלא כדאי להיכנס למחלוקת עם ההורים על דברים אלו, כי איננו יודעים איזה שם הכי טוב,זה מאד תלוי ביום הלידה עצמו. כשתלדי תשלחי לי את יום הלידה ואוכל לבחון זאת לעומק.

מצד שני למחשבות שלך על מה שתטילי על בעלך אם חמיך לא ירכוש לכם דירה ובעלך יצטרך לעבוד קשה. זו מחשבה חסרת אמונה לחלוטין. צר לי לומר זאת אך עליך להבין שפרנסה ורכוש הם משמיים. מי יהיה הצינור שיוביל אליכם את מה שמגיע לכם איש אינו יודע, אולי חמיך ואם הוא הצינור בסופו של דבר הוא ירכוש את הדירה כי הוא הצינור. ואולי הוא אינו הצינור ואתם רק חושבים כך ולכן יש לך כעס על ההתערבות הזאת. מכאן שזה בוודאי לא השיקול איזה שם לתת לילד. עם משפחת בעלך עליך להמשיך לחיות כל עוד הם נמצאים בעולם הזה, לכן המחשבה המובילה צריכה להיות מה יותר טוב לאורך זמן עם משפחת בעלי - שמחה ואושר, או תמיד חמיצות פנים. זו המחשבה שעליה צריך לתת החלטה.

אשתי למשל כלל לא ידעה על השיחה שלי עם אמה ממש לפני הברית משום שהיא הייתה עסוקה בהאכלת התינוק. היא יצאה החוצה אל הברית עצמה, מסרה את התינוק וכשנתתי את השם היא שמעה לראשונה שאני נותן שני שמות את מה שבחרנו ואת השם של סבה. לאחר מכן היא שאלה אותי מדו החלטתי לתת גם את השם השני ועניתי לה שאמה ביקשה זאת ונעניתי. לא סיפרתי לה את כל המהומה שהיא עשתה לי כי לא חשבתי שזה נכון לעשות. מה שהוביל אותי בהחלטה היה שאני עומד לחיות הרבה שנים עם המשפחה של אשתי ואני רוצה שמחה ואושר. היום אני בהחלט יכול לומר שחמי וחמותי אהבו אותי מאד כל השנים. אולי בגלל השם ואולי בגללי, זה בכלל לא חשוב.

עכשיו שבו וחשבו על כל זאת וכשייולד התינוק תוכלו לבדוק אם השמות מתאימים.

בברכה
מאיר שמחוני
 
כתוב תגובה
גולשים נכבדים,
אנא הקפידו לכתוב הערות עינייניות ביחס לשאלה הנוכחית בלבד!
לצערינו, שאלות, הערות כלליות וכד' שאינן מתיחסות לשאלה, יימחקו מהמערכת.
בברכה, צוות שו"ת מורשת.
הנך מוזמן להגיב על שם לבן
*שם:
  דוא''ל:
האם לפרסם את כתובת המייל בתגובה
*כותרת:
*תוכן:

אימות תווים:
 


פורטל מורשת
דף הבית
אודות
צור קשר
הוסף למועדפים
הפוך לדף הבית
רישום חברים
מפת האתר
ראשי
שאל את הרב
שיעורי תורה
לימוד יומי
לוח שנה עברי
זמני היום
זמני כניסת ויציאת השבת
רפואה שלמה - רשימת חולים לתפילה
פורומים
שידוכים
תיירות
שמחות
אינדקס
ערוצי תוכן
יהדות
מידע יהודי
חדשות
דעות
משפחה
תרבות
אוכל
קניות
כלים
פרסמו אצלנו
במה ציבורית
המייל האדום
בניית אתרים
סינון אתרים
RSS
דרושים
תיק תק – פיתוח אתרים לביה"ס
לוח שנה עברי
זמני היום וזמני כניסת ויציאת השבת
מגשר גירושין
אינדקס אתרי יהדות
אינדקס אתרי חינוך
בית מדרש | מידע יהודי | פרשת השבוע | מאגר השיעורים | לוח שנה עברי | אנציקלופדיית יהדות | חדשות | תרבות | אוכל | קניות | אינדקס אתרים | רפו"ש | שו"ת | פורומים | שידוכים | שמחות | תיירות | במה ציבורית | בניית אתרים | סינון אתרים | דף הבית | הוסף למועדפים | אודות | צרו קשר | RSS | פרסמו אצלינו | דרושים
© כל הזכויות שמורות ל SafeLines