יהדות
הפוך לדף הבית
יהדות מידע יהודי חדשות דעות משפחה תרבות אוכל נשים חינוך
 שווה עיון:
בעל תפילה בימים נוראים

 
שאל את הרב - שאלות ותשובות ביהדות ובהלכה
דף הבית » שאל את הרב - שאלות ותשובות ביהדות ובהלכה » שם לבת שנולדה
 


» לצפייה בתשובות הרבנית שולמית בן שעיה
חיפוש
» מתקדם

 תגיות
   7 נקיים    אבות    אזכרה    אינטרנט    אירוח שבת    אירוסין    אישה    אישות    אישות ומשפחה    אמונה    אתרוג    בגידה    בחורה    בינו לבינה    בית    בית כנסת    בית מדרש    בית ספר    בעל    בר מצווה    ברית מילה    ברכה    ברכות    ברכות הנהנין    ברכות השחר    ברכת החמה    ברכת הלבנה    ברכת המזון    ברכת כהנים    בשר וחלב    בשרי    בת מצווה    גזל    גיור    גירושין    גניזה    גשם    דבר תורה    דברי תורה    דגים    דעות    דתי    הדלקה    הדלקת נרות    הוראה ותלמוד תורה    הורדות    הורדת שירים    החזר מס    היחיד והחברה
 אינדקס נושאים
 
» אינדקס נושאים ותגיות

שם לבת שנולדה

מתוך: אישות ומשפחה » הורים וילדים פורסם בא' באדר א התשע"ו
שלום כבוד הרב, בתי נולדה ב1.2.16 בשעה 06.14. אני מתקשה לבחור שם מתאחם. בתחילה חשבתי איה, מאוד מתאים לה. אך אין המלצות על השם... חשבתי גם על אילה, נעמי, דריה. אבל אף שם לא מתיישב לי עם הילדה. אשמח להמלצותיך. יום טוב, לימור


התשובה:
שלום רב

איני יודע היכן את מחפשת המלצות לשם.
איה הוא שם טוב מאד לבתך, שנולדה בחודש שבט.
הנה תמצית תכונות שיש לבתך.

1.2.2016 איה
ילידת חודש שבט, מזלך הוא דלי ואת איש הדמיון, כלומר דמיון מפותח ביותר.
היסוד שלך הוא מים – המים מתפשטים וזורמים לכל עבר, ומקבלים את צורתו של הכלי שמכיל אותם. הם מתקדמים עם הזרם, פשוטו כמשמעו, ומטבעם הם חסרי גבולות, צורה ותחום. אנשים עם טבע של 'מים' נוטים להעניק, להתחבר עם זולתם, להתפשט ולקבל את צרכיו של זולתם. הם נוטים להיות ידידותיים, גמישים, חברותיים וסלחנים (אפילו לחסרונות).
החולשה העיקרית שלהם מונחת בחוסר ריסון עצמי ושאיפה להנאות גופניות. לעתים הם גולשים להתנהגות לא מוסרית, מתוך מחשבה שההגבלות האנושיות הנורמאליות, אינן חלות עליהם. הם אוהבים לחוות דברים לשם החוויה עצמה ולא תמיד חושבים על השלכותיהן של חוויות אלו.

כשם שהמים הם מרביתו של העולם, וכשם שלא ניתן לחיות ללא מים, כך גם את לא יכולה לחיות מבלי להיות מעורבת בכל מה שקורה סביבך. מחזור המים שתמיד חוזרים למקומם הראשוני מביא גם אותך בכל פעם לחזור להתחלה ולהתחיל מחדש לנוע סביב הוויות העולם.

גם הכוכב השליט הוא שבתאי שהוא כוכב ההתבוננות, שדורש להעמיק בכל נושא עד לפרטי פרטים קטנים. זה גם משתלב עם האות הראשונה של שמך א' שהיא אות של חכמה, ליקוט ידע וגם מסירתו החוצה לאחרים. האות השנייה י' שגם היא אות של חכמה ובמיוחד של ירידה לפרטים קטנים ביותר. ולבסוף האות ה' שהיא אות של מנהיגות, נוסף לעוד הרבה דברים אחרים שנראה בסיום.

ילידי חודש שבט משויכים לשבטים אשר ויוסף עליהם נכתב בבראשית כ''ט בברכת יעקב לבניו כך:
כב בֵּן פֹּרָת יוֹסֵף, בֵּן פֹּרָת עֲלֵי-עָיִן; בָּנוֹת, צָעֲדָה עֲלֵי-שׁוּר. כג וַיְמָרְרֻהוּ, וָרֹבּוּ; וַיִּשְׂטְמֻהוּ, בַּעֲלֵי חִצִּים. כד וַתֵּשֶׁב בְּאֵיתָן קַשְׁתּוֹ, וַיָּפֹזּוּ זְרֹעֵי יָדָיו; מִידֵי אֲבִיר יַעֲקֹב, מִשָּׁם רֹעֶה אֶבֶן יִשְׂרָאֵל. כה מֵאֵל אָבִיךָ וְיַעְזְרֶךָּ, וְאֵת שַׁדַּי וִיבָרְכֶךָּ, בִּרְכֹת שָׁמַיִם מֵעָל, בִּרְכֹת תְּהוֹם רֹבֶצֶת תָּחַת; בִּרְכֹת שָׁדַיִם, וָרָחַם. כו בִּרְכֹת אָבִיךָ, גָּבְרוּ עַל-בִּרְכֹת הוֹרַי, עַד-תַּאֲוַת, גִּבְעֹת עוֹלָם; תִּהְיֶיןָ לְרֹאשׁ יוֹסֵף, וּלְקָדְקֹד נְזִיר אֶחָיו. {פ}

גם כאשר צרות ואירועים רבים עוברים עליך, כמו על יוסף, את יוצאת משם מנצחת, מנהיגה, מובילה. יש לך ברכת שמים מיוחדת להצליח בכל מעשיך כל עוד תלכי על דרך הישר ותשתמשי בדמיון העשיר שלף שגם הוא כמו של יוסף שעל פי כושר הדמיון שלו ידע לפתור חלומות השרים ואחרי כן חלומות פרעה. גם אין בך פחד לעמוד לפני גדולים ממך ולהתנצח אתם כשאת יודעת שהאמת בידיך. נצלי תכונות אלו בשמירה על ילדיך. וכן נאמר לאשר:

כ מֵאָשֵׁר, שְׁמֵנָה לַחְמוֹ; וְהוּא יִתֵּן, מַעֲדַנֵּי-מֶלֶךְ. {ס}

אשר יודע לקבל תנאים טובים במיוחד משום שהוא יודע להעניק.

ובספר דברים בברכתו של משה לעם ישראל נאמר על השבטים הללו כך:

כד וּלְאָשֵׁר אָמַר, בָּרוּךְ מִבָּנִים אָשֵׁר; יְהִי רְצוּי אֶחָיו, וְטֹבֵל בַּשֶּׁמֶן רַגְלוֹ. כה בַּרְזֶל וּנְחֹשֶׁת, מִנְעָלֶךָ; וּכְיָמֶיךָ, דָּבְאֶךָ. כואֵין כָּאֵל, יְשֻׁרוּן: רֹכֵב שָׁמַיִם בְּעֶזְרֶךָ, וּבְגַאֲוָתוֹ שְׁחָקִים.

אשר הוא מבורך ואהוב מאד, כך גם את. אוהבת להרבות רכוש וממון, ברזל ונחושת מנעליך. ואוהבת תשומת לב כלפיך.

יג וּלְיוֹסֵף אָמַר, מְבֹרֶכֶת ה' אַרְצוֹ, מִמֶּגֶד שָׁמַיִם מִטָּל, וּמִתְּהוֹם רֹבֶצֶת תָּחַת. יד וּמִמֶּגֶד, תְּבוּאֹת שָׁמֶשׁ; וּמִמֶּגֶד, גֶּרֶשׁ יְרָחִים. טו וּמֵרֹאשׁ, הַרְרֵי-קֶדֶם; וּמִמֶּגֶד, גִּבְעוֹת עוֹלָם. טז וּמִמֶּגֶד, אֶרֶץ וּמְלֹאָהּ, וּרְצוֹן שֹׁכְנִי, סְנֶה; תָּבוֹאתָה לְרֹאשׁ יוֹסֵף, וּלְקָדְקֹד נְזִיר אֶחָיו. יז בְּכוֹר שׁוֹרוֹ הָדָר לוֹ, וְקַרְנֵי רְאֵם קַרְנָיו--בָּהֶם עַמִּים יְנַגַּח יַחְדָּו, אַפְסֵי-אָרֶץ; וְהֵם רִבְבוֹת אֶפְרַיִם, וְהֵם אַלְפֵי מְנַשֶּׁה. {ס}

ואכן כפי שנאמר ליוסף יש בך הרבה ברכה ויחד עם זאת הרבה כוח להוביל את הבית להצלחה.

מעבר לכך נולדת ביום שני לעת שחר, בפרשת משפטים. פרשת השבוע משפטים העלייה השנייה מדברת במיוחד אליך. (ספר שמות כ''א כ' עד כ''ב ג') הקטע שלך בתורה בא ללמד אותך להשתמש נכון בתכונות שקיבלת בשמך ובלידתך. לשים לב לפרטים, לשים לב להתייחסות נכונה לכל אדם, וכמובן גם לבעלי חיים. קראי כל פסקה בקטע וראי שאין כלל צורך להסביר את הדברים הכתובים, אלא לראות עד כמה יש לדייק בהתייחסות לכל דבר ואירוע בחיים.

(כ) וְכִי יַכֶּה אִישׁ אֶת עַבְדּוֹ אוֹ אֶת אֲמָתוֹ בַּשֵּׁבֶט וּמֵת תַּחַת יָדוֹ נָקֹם יִנָּקֵם: (כא) אַךְ אִם יוֹם אוֹ יוֹמַיִם יַעֲמֹד לֹא יֻקַּם כִּי כַסְפּוֹ הוּא:
(כב) וְכִי יִנָּצוּ אֲנָשִׁים וְנָגְפוּ אִשָּׁה הָרָה וְיָצְאוּ יְלָדֶיהָ וְלֹא יִהְיֶה אָסוֹן עָנוֹשׁ יֵעָנֵשׁ כַּאֲשֶׁר יָשִׁית עָלָיו בַּעַל הָאִשָּׁה וְנָתַן בִּפְלִלִים: (כג) וְאִם אָסוֹן יִהְיֶה וְנָתַתָּה נֶפֶשׁ תַּחַת נָפֶשׁ: (כד) עַיִן תַּחַת עַיִן שֵׁן תַּחַת שֵׁן יָד תַּחַת יָד רֶגֶל תַּחַת רָגֶל: (כה) כְּוִיָּה תַּחַת כְּוִיָּה פֶּצַע תַּחַת פָּצַע חַבּוּרָה תַּחַת חַבּוּרָה:
(כו) וְכִי יַכֶּה אִישׁ אֶת עֵין עַבְדּוֹ אוֹ אֶת עֵין אֲמָתוֹ וְשִׁחֲתָהּ לַחָפְשִׁי יְשַׁלְּחֶנּוּ תַּחַת עֵינוֹ: (כז) וְאִם שֵׁן עַבְדּוֹ אוֹ שֵׁן אֲמָתוֹ יַפִּיל לַחָפְשִׁי יְשַׁלְּחֶנּוּ תַּחַת שִׁנּוֹ:
(כח) וְכִי יִגַּח שׁוֹר אֶת אִישׁ אוֹ אֶת אִשָּׁה וָמֵת סָקוֹל יִסָּקֵל הַשּׁוֹר וְלֹא יֵאָכֵל אֶת בְּשָׂרוֹ וּבַעַל הַשּׁוֹר נָקִי: (כט) וְאִם שׁוֹר נַגָּח הוּא מִתְּמֹל שִׁלְשֹׁם וְהוּעַד בִּבְעָלָיו וְלֹא יִשְׁמְרֶנּוּ וְהֵמִית אִישׁ אוֹ אִשָּׁה הַשּׁוֹר יִסָּקֵל וְגַם בְּעָלָיו יוּמָת: (ל) אִם כֹּפֶר יוּשַׁת עָלָיו וְנָתַן פִּדְיֹן נַפְשׁוֹ כְּכֹל אֲשֶׁר יוּשַׁת עָלָיו:
(לא) אוֹ בֵן יִגָּח אוֹ בַת יִגָּח כַּמִּשְׁפָּט הַזֶּה יֵעָשֶׂה לּוֹ: (לב) אִם עֶבֶד יִגַּח הַשּׁוֹר אוֹ אָמָה כֶּסֶף שְׁלשִׁים שְׁקָלִים יִתֵּן לַאדֹנָיו וְהַשּׁוֹר יִסָּקֵל:
(לג) וְכִי יִפְתַּח אִישׁ בּוֹר אוֹ כִּי יִכְרֶה אִישׁ בֹּר וְלֹא יְכַסֶּנּוּ וְנָפַל שָׁמָּה שּׁוֹר אוֹ חֲמוֹר: (לד) בַּעַל הַבּוֹר יְשַׁלֵּם כֶּסֶף יָשִׁיב לִבְעָלָיו וְהַמֵּת יִהְיֶה לּוֹ:
(לה) וְכִי יִגֹּף שׁוֹר אִישׁ אֶת שׁוֹר רֵעֵהוּ וָמֵת וּמָכְרוּ אֶת הַשּׁוֹר הַחַי וְחָצוּ אֶת כַּסְפּוֹ וְגַם אֶת הַמֵּת יֶחֱצוּן: (לו) אוֹ נוֹדַע כִּי שׁוֹר נַגָּח הוּא מִתְּמוֹל שִׁלְשֹׁם וְלֹא יִשְׁמְרֶנּוּ בְּעָלָיו שַׁלֵּם יְשַׁלֵּם שׁוֹר תַּחַת הַשּׁוֹר וְהַמֵּת יִהְיֶה לּוֹ:
(לז) כִּי יִגְנֹב אִישׁ שׁוֹר אוֹ שֶׂה וּטְבָחוֹ אוֹ מְכָרוֹ חֲמִשָּׁה בָקָר יְשַׁלֵּם תַּחַת הַשּׁוֹר וְאַרְבַּע צֹאן תַּחַת הַשֶּׂה: (א) אִם בַּמַּחְתֶּרֶת יִמָּצֵא הַגַּנָּב וְהֻכָּה וָמֵת אֵין לוֹ דָּמִים: (ב) אִם זָרְחָה הַשֶּׁמֶשׁ עָלָיו דָּמִים לוֹ שַׁלֵּם יְשַׁלֵּם אִם אֵין לוֹ וְנִמְכַּר בִּגְנֵבָתוֹ: (ג) אִם הִמָּצֵא תִמָּצֵא בְיָדוֹ הַגְּנֵבָה מִשּׁוֹר עַד חֲמוֹר עַד שֶׂה חַיִּים שְׁנַיִם יְשַׁלֵּם:

נבחן עתה את היכולות של יום לידתך ושל שמך א,י,ה:

את מאד מקובעת בדרכך בחיים. יש לך כושר ריכוז מבלבל, פעמים רבות את נראית לאנשים כחלמנית ופתאום את קולטת הרבה מבלי שאת מרגישה בכלל מהיכן זה הגיע. בפוטנציאל יש בך תכונות של גאונים אבל החולמנות מפריעה לך לדעת זאת. אוהבת לפענח מסתורים, קשה לך להסביר את מסקנתך או מהיכן היא צצה ובאה, אך היא מדויקת. את פועלת באופן שכלי מהר מאד אבל באופן גופני את פועלת לאט.

הרבה פעמים את מפתיעה ולא צפויה, לעתים את הולכת נגד המוסכמות החברתיות ומתחמקת מאחריות. נראית לפעמים כפזורת דעת, אך יש לך אינטואיציה גבוהה מאד.
את שוחרת חרות, לעתים גם מורדת.
כששואלים אותך או מבקשים ממך דבר את נוהגת בראש ובראשונה לאמור ''לא'' אך אם נותנים לך זמן לחשוב את בדרך כלל תסכימי.
מצד אחד את יכולה להיות המוקיון שבחברה ומצד שני מלווה אותך רצינות רבה. יש לך כוח השפעה, הברקות רבות, המצאות, את אוהבת לתת ולהעניק. את מאד מקורית.
פעמים רבות את שוכחת דברים.
יש לך יכולת אמפטית לילדים. את סובלת בעיקר בחלק הנפשי ואין לך דעות קדומות.
די צריך להיזהר במה שאומרים לך.
מביטה קדימה.
זקוקה לפינה מיוחדת בשבילך שאסור לאף אחד להיכנס.

ומה אומרות אותיות השם איה

משמעותה של האות א' מבחינת הקבלה – אלף = ללמד, כנאמר ''ואאלפך חכמה'' באיוב לג, לג. היפוך האותיות של האות אלף, במלואה, הוא פלא, פלא הא דבר שנפלא מן האדם – ומרמז על כתר, שנאמר והחכמה מאין תמצא, אין הוא הכתר, מקור החכמה.
א' אלופו של עולם – הקב''ה – אלוף נעורי אתה, ירמיהו ג' ד. גמרא מסכת חגיגה ט''ז א. א' בנויה מאותיות ו ושתי אותיות י' שערכן המספרי הוא 26 כערך שם הוי''ה.
א-ל-ף, אלף למד פה, הנשמה שהיא חלק אלוה ממעל ששוכנת במוח מלמדת דרך המוח את הפה שבו כוח הדיבור.
אלף – אֶלֶף, בורא עולם – המרומז באַלף, ברא את הריבוי המרומז על ידי אֵלף וכפי שאומר הפסוק ''שאו מרום עיניכם וראו מי ברא אלה – מי אלה - אותיות אלהים, שהוא המי שברא אלה. את הריבוי.

משמעותה של האות א' בשם של האדם – אות זו פתוחה לכל הכיוונים ולכן אינה סובלת מסגרות ופורצת לכל כיוון עקב חוסר מסגרת. בעלת יכולת שכלית גבוהה ומכורה לשינויי ותהפוכות, בולטת ואינה נחבאת אל הכלים, יש לה אומץ כוח ושליטה, מסמלת אהבת ידע ובעלת כוח רוחני חזק. אדם זה יהיה בעל רצון לחופש ויהיה לו קשה לקבל מרות מאדם אחר.
נותנת את היכולת להסתגל מהר לשינויים בכל גיל. האות ב' מביאה את הברכה והאות א' מחלקת אותה לשאר האותיות. אות הגורמת לאיזון רוחני שאין לו גבולות ומגבלות. דם עם הרבה אותיות א' עלול לגרום לחוסר איזון ולחסור יציבות נפשית, כמו כן עודף חופש ומרחב עלול להביא בעיות בזוגיות.

משמעותה של האות י' מבחינת הקבלה – אות החכמה, האות הראשונה בשמו של הקב''ה. חכמה שיסודה הוא כח מה המרכז למקור הכוח מהאין, כפי שנאמר: ''והחכמה מאין תמצא'' באיוב כ''ח, יב. דבר המגלה כי החכמה קשורה בענווה, כפי שנרמז בקטנותה של האות י' המרמזת מקטנותה של האות י' המרמזת על מידת הענווה. על פי מסכת מנחות כ''ט ב, באות י' נברא העולם הבא.

משמעותה של האות י' בשם של האדם – האות י' מייצגת מוח חריף היורד לפרטים ולכן עבודה עם הרבה פרטים קטנים אשדם הנושא בשמו אות זו אך תלוי במיקומה בשם. אות זו מושפעת ממזל בתולה ומסוד האדמה ונותנת לבעליה כישרון משחק בעולם של מציאות, אהבת החומר שלא תמיד בשליטה וראיית עולם צרה, לכן האות באה ללמד לראיית עולם בגדול. ביקורתיות והעדפת הרוח על החומר. כמו כן אדם בעל אות זו נקרא לעבוד על נושא הענווה, כי הוא אדם סמכותי ובעל אישיות ממגנטת, מקרין חום ואהבה.

משמעותה של האות ה' מבחינת הקבלה – העולם הזה נברא באות ה' כפי שאומרת הגמרא במנחות כ''ט, א. על המילה ''בהבראם'' בפסוק שבבראשית ב' ד. ב – ה בראם.
איש ואישה שאותיותיהן שוות חוץ מה – י' באיש וה – ה' באישה, מרמז על זוגיות נכונה, שאם הינם אוהבים וחיים בהרמוניה הרי שהאותיות הללו י' וה' מציגות ששכינה שורה ביניהם שכן אלו אותיות יה. שכן אם אינם אוהבים ואינם חיים בהרמוניה אותיות י' וה' בורחות משמם נשארים רק אש ואש שמתקוטטים ורבים כל הזמן ושורפים זה את זו חיים. האות ה' בנויה מאותיות ד' וי' שמרמזות על האישה העוטפת את הוולד י' מכל צדדיו ד'.

משמעותה של האות ה' בשם של האדם – השפעת מזל טלה וחודש ניסן נותנת לבעלי אות זו אגו חזק, אהבת שינויים, יצרים חזקים. כושר מנהיגות, יכולת שליטה, רחמנות וחום, אהבת החופש והמרחבים, אימפולסיביות במידה ויש יותר מאות אחת בשם. ישנה חשיבות למיקומה של האות אשר יכולה להשפיע על שליטה ביצרים ולגרום וחוסר יציבות, ארך כשהיא בסוף השם השפעתה פחותה. אדם זה ידע לנצל את כוח הדיבור בפתרון בעיות, אך יש להיזהר מדיבור מיותר, מעדיף את הגשמי על פני הרוחני אלא אם כן עבר חוויה קשה.

למעשה: להרגיל אותם לזמן וסדר, להרגיל אותם לקחת אחריות, לא לבקש מהם תשובה מיד (כי יגידו לא), לעודד פעילות, זקוק לפינה מיוחדת בשבילו שאסור לאף אחד להיכנס, תיקון האכילה.
בברכה חמה
מאיר שמחוני

 
כתוב תגובה
גולשים נכבדים,
אנא הקפידו לכתוב הערות עינייניות ביחס לשאלה הנוכחית בלבד!
לצערינו, שאלות, הערות כלליות וכד' שאינן מתיחסות לשאלה, יימחקו מהמערכת.
בברכה, צוות שו"ת מורשת.
הנך מוזמן להגיב על שם לבת שנולדה
*שם:
  דוא''ל:
האם לפרסם את כתובת המייל בתגובה
*כותרת:
*תוכן:

אימות תווים:
 


פורטל מורשת
דף הבית
אודות
צור קשר
הוסף למועדפים
הפוך לדף הבית
רישום חברים
מפת האתר
ראשי
שאל את הרב
שיעורי תורה
לימוד יומי
לוח שנה עברי
זמני היום
זמני כניסת ויציאת השבת
רפואה שלמה - רשימת חולים לתפילה
פורומים
שידוכים
תיירות
שמחות
אינדקס
ערוצי תוכן
יהדות
מידע יהודי
חדשות
דעות
משפחה
תרבות
אוכל
קניות
כלים
פרסמו אצלנו
במה ציבורית
המייל האדום
בניית אתרים
סינון אתרים
RSS
דרושים
תיק תק – פיתוח אתרים לביה"ס
לוח שנה עברי
זמני היום וזמני כניסת ויציאת השבת
מגשר גירושין
אינדקס אתרי יהדות
אינדקס אתרי חינוך
בית מדרש | מידע יהודי | פרשת השבוע | מאגר השיעורים | לוח שנה עברי | אנציקלופדיית יהדות | חדשות | תרבות | אוכל | קניות | אינדקס אתרים | רפו"ש | שו"ת | פורומים | שידוכים | שמחות | תיירות | במה ציבורית | בניית אתרים | סינון אתרים | דף הבית | הוסף למועדפים | אודות | צרו קשר | RSS | פרסמו אצלינו | דרושים
© כל הזכויות שמורות ל SafeLines