יהדות
הפוך לדף הבית
יהדות מידע יהודי חדשות דעות משפחה תרבות אוכל נשים חינוך
 שווה עיון:
עשרה בטבת

 
שאל את הרב - שאלות ותשובות ביהדות ובהלכה
דף הבית » שאל את הרב - שאלות ותשובות ביהדות ובהלכה » כמים הפנים לפנים
 


» לצפייה בתשובות הרבנית שולמית בן שעיה
חיפוש
» מתקדם

 תגיות
   7 נקיים    אבות    אזכרה    אינטרנט    אירוח שבת    אירוסין    אישה    אישות    אישות ומשפחה    אמונה    אתרוג    בגידה    בחורה    בינו לבינה    בית    בית כנסת    בית מדרש    בית ספר    בעל    בר מצווה    ברית מילה    ברכה    ברכות    ברכות הנהנין    ברכות השחר    ברכת החמה    ברכת הלבנה    ברכת המזון    ברכת כהנים    בשר וחלב    בשרי    בת מצווה    גזל    גיור    גירושין    גניזה    גשם    דבר תורה    דברי תורה    דגים    דעות    דתי    הדלקה    הדלקת נרות    הוראה ותלמוד תורה    הורדות    הורדת שירים    החזר מס    היחיד והחברה
 אינדקס נושאים
 
» אינדקס נושאים ותגיות

כמים הפנים לפנים

מתוך: הארץ ומצוותיה » מצוות התלויות בארץ פורסם בו' בתשרי התשע"ד
שלום לכבוד הרב
מה פירוש הדברים שכתוב בספר משלי "כמים הפנים לפנים כן לב האדם לאדם"?
גמר חתימה טובה


התשובה:
שלום וברכה,
גמר חתימה טובה לך ולכל עם ישראל

אתה שואל על פסוק מאד חשוב ''כמים הפנים לפנים כן לב האדם לאדם.

ניתן לפרש את הפסוק בדרכים שונות, אך בסופו של דבר כולם יביעו את הנקודה האחת והיחידה שמאד חשובה לנו היום, דווקא לפני יום כיפורים הבא עלינו ועל כל ישראל לטובה.

בעולמנו היום, כן, כן, כאן בישראל הקטנה, נשפכים ללא סוף דליים של שנאה, ביקורת, חוסר פירגון, ועוד. כשאני הולך ברחוב, אני רואה מאין זה בא. האנשים הולכים מולי ואינם רואים את המתרחש סביבם, הם תקועים עמוק עמוק בתוך עצמם, מחפשים קצת שמחה ואושר שיוכלו למצוא, ומתחפרים בתוך כל הביקורת על כל מה שנעשה מסביב, על כל מי שעושה מעשה כזה או אחר, מבלי שלמעשה תהיה להם תשובה כלשהי לעצמם מה נכון לעשות. העיקר זה מה שנעשה זה לא טוב.

כשאני רואה את האנשים הללו מסתובבים ברחוב, פניהם כמו בתשעה באב, עצובים, מדוכאים, מתייסרים, על כלום אחד גדול. והעולם חרב עבורם, הם הולכים זה מול זה ומשדרים אל אלו שבאים ממולם תחושה קשה שאומרת ''אל תפנה אלי, אתה לא מעניין אותי, אני שוקע בביב השופכין שלי ולא רוצה לדעת שום דבר אחר'' אתה רואה את פניהם וזה מה שהם משדרים. באופן אוטומטי אתה מתרחק מהם, אתה הולך כמה שיורת רחוק מהם שהאכזבה שלהם לא תדבק בך.

והנה אתה רואה מרחוק ילד רץ, ילד קטן בן חמש ואולי צעיר יותר. חיוך גדול זרוע על פניו, הוא מדבר בקול, הוא שר, הוא צוחק, הוא חופשי מכל דאגה, יש לו בידיו את כל העולם. גם אם אמא לפני רגע לא העניקה לו את הממתק שהוא רצה, גם אם הצטער על הממתק האבוד ובכה לפני רגע או שניים, הוא כבר מזמן שכח את צערו ופניו כבר נמצאות בעולם חדש, עולם אחר, שם הכל זורח ומאיר, שם בכל טוב ונעים, והוא מראה זאת על פניו הזורחות.

אני נכנס לחדר. שם על המיטה שוכבת אישה יקרה מאד, היא כואבת, כל גופה כואב וזקוק לכדורי הרגעה חזקים כנגד הכאבים שבגופה. גופה אכול ממחלה קשה שמקננת בה כבר חמישים שנה, מזמן כבר לא טעמה עוגת גבינה שהיא כל כך אהבה, לא קישוא, או עגבנייה, שלא לדבר על ממתקים, כל מאכליה נראים תמיד אותו דבר, כוסית עם משקה דלוח הנקרא מרק, וכל יום אותו דבר ללא שינוי, כי דבר אחר לא יכול לבוא אל פיה, רק אוכל נוזלי שהיא תוכל לבלוע ולעכל. אינה יכולה לזוז ממקומה. נראה היה שהפנים הכואבות שתיארתי קודם לכן היו מתאימות כאן מאד. מה יש לה להיות שמחה ומאושרת, חייה קשים וכואבים, עתיד טוב יותר לא מצפה לה, וכמובן שפנים עצובות וכואבות מרחיקות את כל האנשים ממנה וילדים בפרט.

אבל פלאי פלאים, כל הילדים שלה, בוגרים ונשואים תולים עיניהם אליה, לשמוע מה שפיה יאמר להם, איזה עצה טובה יקבלו ממנה, איזה תמיכה יתמכו על ידה. והילדים הקטנים, הנכדים שלה, מוכנים לכרוע ברך סביב למיטתה ונלחמים מי יהיה יותר קרוב אליה, יש יאחז בעדינות בידה השברירית. עם מי היא תדבר קודם. וכל זה מפני שפניה תמיד מאירים, מחייכים, שמחים ומאושרים, ומשרים על כולם שמחה ואושר. לא מזמן היא זכתה להגיע לגיל שבעים, הנכדים ערכו לה מצגת נפלאה וחיברו שיר לכבודה. לשמוע אותם שרים את השיר של סבתא בת השבעים היה כתשובה אחת ויחידה למה ששאלת – מה הפירוש של הפסוק: ''כמים הפנים לפנים כן לב האדם לאדם''

אף אחד לא יוכל לומר לי שהוא אוהב אותי כשפניו מכורכמות ואבלות כל הזמן, אדם שכזה אינו אוהב את עצמו ואם כן אינו אוהב אף אחד אחר. והנה נסביר: כמו שכאשר האדם מסתכל אל המים הוא רואה את פניו (בזמנו אלו היו המים שדרכם ראו כלך אחד את עצמו, היום יש לנו מראות) וכשאני מסתכל במראה אני רואה אותי, את עצמי מתבונן בי בחזרה. ומה שאני רואה זה מה שאני מרגיש. אם כן כפי שהמים או המראה מציגה לי איך אני נראה בעיניהם של הסובבים אותי, כך הלב שלי מראה את האמת של חיי, כיצד אני מתייחס לאדם שמולי. אני יכול לומר לכל אדם שאני אוהב אותו, בדיוק כמו שזמר על הבמה אומר לקהל שלו, או פוליטיקאי אומר לקהל בוחריו, אבל באמת אין לו כל אהבה אליהם, יש לו אבה לכסף שהוא מרוויח מהם. ברגע שירד מהבמה ישתדל להסתלק מהמקום כמה שיותר מהר כדי שלא יטרידו אותו. פניו יראו באותו רגע שהוא יורד מן הבמה את מה שהוא באמת מרגיש כלפי הקהל שבשבילו הוא התאמץ זה עתה על הבמה. ואם מישהו נופל בפח וחושב שהוא חשוב לזמר הזה אני רק יכול להשתתף בצערו. גם האנשים שאני פוגש ברחוב אינם אוהבים לא את עצמם ולא את מי שהם פוגשים בחייהם. הם ממש מסכנים.

והנה יש לכך פתרון נפלא. הסתכל בבוקר אל המראה, כשאתה מתרחץ ומצחצח את שיניך, חייך בפה מלא אל עצמך ואמור לעצמך ''בוקר טוב, כמה אני שמח לפגוש אותך שוב הבוקר, עומד כאן מולי. אתה עושה לי מצב רוח טוב, אני מאושר שאתה עמדי.'' כן אמרו זאת לעצמכם וזה תהיה משמעות ''כמים הפנים לפנים'' החלק הראשון של הפסוק, כפי שתסתכלו אל עצמכם ותשמחו לראות את עצמכם בכל בוקר, כך תאצילו לעצמכם שמחה ואושר ליום הזה. והיום יהיה יפה ונעים. ואתם תחייכו לאחרים ותגרמו להם לחייך ולשמוח, וזה יהיה נפלא. כשאת מעירה את ילדיך בבוקר לבית הספר או לגן עשי זאת משחמה ובחיוך והבוקר יהיה מקסים. והיום יהי רגוע ולא מעצבן. חייכי לבעלך, חייך אל אשתך ואל תשכחו לומר זה לזו ''אני אוהב אותך ומאושר שאת/אתה עמדי'' וכבר היום יהיה הרבה יותר מוצלח. וכבר תרגישו יותר טוב ותתחילו לאהוב את עצמכם. את מה שאתם עושים, את מה שעושים עבורכם. והחיוך לא ימוש מפיכם.

או אז יתחיל להתקיים החלק השני של הפסוק ''לב האדם לאדם'' השידור שלכם של השמחה והאושר שלכם ישדר זאת לאלו שאתם פוגשים במהלך היום, בין שהם קרובים של ממש, או אנשים זרים לחלוטין, וכבר תזכו בחברים חדשים. וכבר הלב שלכם, השמח והמאושר, ישדר שידור חי של שמחה ואושר לאחרים, והוא ישדר להם להמשיך לשדר זאת לאחרים והעולם שלנו יהיה יפה יותר ושמח וכולנו נזכה לחיים מאושרים עד בלי די.

ואסיים בסיפור ידוע על חיוך:
היא ירדה בדרכה אל חנות המכולת, לקנות גבינה וחלב וביצים.
באמצע הדרך היא חייכה אל זר ברחוב, שנראה לה עצוב.
נדמה שהחיוך גרם לו להרגיש יותר טוב.

הוא נזכר בטוב ליבו של חבר, בעבר, וכשהגיע אל ביתו הוא כתב לו מכתב מלא תודה.

החבר היה כה מרוצה ממכתב התודה,
עד שהשאיר טיפ שמן בסוף הארוחה שאכל במסעדה.

המלצרית, מופתעת ושמחה מגודלו של הטיפ,
נתנה חלק ממנו לקבצן שישב לקבץ נדבות ברחוב.

האיש ברחוב, עזוב ומלוכלך, היה כה מלא תודה –
במשך יומיים הוא לא אכל דבר, היה לו קר והוא הרגיש לבד.

אחרי שסיים את ארוחת הערב שלו,
שקנה בכספה של אותה מלצרית חביבה,
הוא הלך אל חדרו האפלולי והמלוכלך.

הוא לא ידע באותו הרגע,
שהוא עלול שלא לראות את יום המחר.

בדרכו לביתו, הוא אסף כלבלב רועד ועזוב,
ולקח אותו לחדרו כדי שיוכל להתחמם.
הכלבלב היה אסיר תודה, להיות תחת קורת גג כשבחוץ יורד הגשם וקר.

אותו לילה, פרצה בחדר דליקה
ואיימה לשרוף את כל הבניין.
הכלב התעורר מן המהומה,
ונבח נביחות רמות מלאות אזהרה.
הוא נבח עד שהעיר את כל הבניין
ובכך הציל את כולם מכל פגע.

אחת מאותם תושבי הבניין
הייתה אותה בחורה אלמונית,
שלקראת אדם זר היא שלחה מבטה
עם חיוך של חום, אהבה וסימפטיה,
שלא עלה לה דבר.

וכך העולם מסתובב ועובד
מה שתשלח - יחזור אליך בסוף הסיבוב
כי כולנו קשורים, והכל אחד,
ואם אתה מחפש אהבה,
כדאי שתהיה קודם כל,
אדם אוהב.

''חייך תמיד. תהיה בידך מתנת חיים להעניקה לאחרים. לעתים, נמצאים אנשים במצוקה קשה, אך אין להם בפני מי להשיח את צרותיהם. אם תופיע כשחיוך נסוך על פניך, תעודד אותם, ותזרים בהם חיים חדשים.'' (הרבי נחמן)

''אם לא מחייכים אליך, היה נדיב ותן אתה חיוך. אין אדם הזקוק לחיוך יותר מהאדם
שאינו מסוגל לחייך לאחר.'' (הדלאי למה)
ויהי רצון מלפני אבינו שבשמיים שנזכה לשנה מחוייכת ומחייכת, שכל גזירות קשות יראו בפנינו כבלתי נחשבות ונזכור שרק החיוך שעל פנינו מניע את העולם הזה קדימה להצלחה עצומה.

שנה טובה ומבורכת
מאיר שמחוני

 
כתוב תגובה
גולשים נכבדים,
אנא הקפידו לכתוב הערות עינייניות ביחס לשאלה הנוכחית בלבד!
לצערינו, שאלות, הערות כלליות וכד' שאינן מתיחסות לשאלה, יימחקו מהמערכת.
בברכה, צוות שו"ת מורשת.
הנך מוזמן להגיב על כמים הפנים לפנים
*שם:
  דוא''ל:
האם לפרסם את כתובת המייל בתגובה
*כותרת:
*תוכן:

אימות תווים:
 


פורטל מורשת
דף הבית
אודות
צור קשר
הוסף למועדפים
הפוך לדף הבית
רישום חברים
מפת האתר
ראשי
שאל את הרב
שיעורי תורה
לימוד יומי
לוח שנה עברי
זמני היום
זמני כניסת ויציאת השבת
רפואה שלמה - רשימת חולים לתפילה
פורומים
שידוכים
תיירות
שמחות
אינדקס
ערוצי תוכן
יהדות
מידע יהודי
חדשות
דעות
משפחה
תרבות
אוכל
קניות
כלים
פרסמו אצלנו
במה ציבורית
המייל האדום
בניית אתרים
סינון אתרים
RSS
דרושים
תיק תק – פיתוח אתרים לביה"ס
לוח שנה עברי
זמני היום וזמני כניסת ויציאת השבת
מגשר גירושין
אינדקס אתרי יהדות
אינדקס אתרי חינוך
בית מדרש | מידע יהודי | פרשת השבוע | מאגר השיעורים | לוח שנה עברי | אנציקלופדיית יהדות | חדשות | תרבות | אוכל | קניות | אינדקס אתרים | רפו"ש | שו"ת | פורומים | שידוכים | שמחות | תיירות | במה ציבורית | בניית אתרים | סינון אתרים | דף הבית | הוסף למועדפים | אודות | צרו קשר | RSS | פרסמו אצלינו | דרושים
© כל הזכויות שמורות ל SafeLines