יהדות
הפוך לדף הבית
יהדות מידע יהודי חדשות דעות משפחה תרבות אוכל נשים חינוך
 שווה עיון:
לצאת עם משתמט?

 
שאל את הרב - שאלות ותשובות ביהדות ובהלכה
דף הבית » שאל את הרב - שאלות ותשובות ביהדות ובהלכה » נסיון
 


» לצפייה בתשובות הרבנית שולמית בן שעיה
חיפוש
» מתקדם

 תגיות
   7 נקיים    אבות    אזכרה    אינטרנט    אירוח שבת    אירוסין    אישה    אישות    אישות ומשפחה    אמונה    אתרוג    בגידה    בחורה    בינו לבינה    בית    בית כנסת    בית מדרש    בית ספר    בעל    בר מצווה    ברית מילה    ברכה    ברכות    ברכות הנהנין    ברכות השחר    ברכת החמה    ברכת הלבנה    ברכת המזון    ברכת כהנים    בשר וחלב    בשרי    בת מצווה    גזל    גיור    גירושין    גניזה    גשם    דבר תורה    דברי תורה    דגים    דעות    דתי    הדלקה    הדלקת נרות    הוראה ותלמוד תורה    הורדות    הורדת שירים    החזר מס    היחיד והחברה
 אינדקס נושאים
 
» אינדקס נושאים ותגיות

נסיון

מתוך: יום יום » תפילה פורסם בו' באדר התשע"ב
האם ה' יכול לתת לאדם נסיון שהוא לא יכול לעמוד בו?
מהכרות אישית עם בחור שנאבק בנטיות הפוכות כבר מעל ל 20 שנה, הוא טוען שניסה הכל , נדרים,שבועות,התחזקות ואינ ו מצליח לעמוד בנסיון שהק נתן לו וכעת הוא מרים ידיים ועומד לפרק את המשפחה שהקים לא כי הוא לא רוצה אלא כי "לא יכול יותר".
מה אמור אדם כזה לעשות?
האם באמת הוא לא יכול?


התשובה:
בס''ד

שלום לך יקירי.

חשוב מאד לדעת שאין כזה דבר בעולם, שהקב''ה מביא על האדם נסיון שהוא אינו יכול לעמוד בו, שאם כן זו אכזריות לשמה, שכן נשמע הדבר כאילו חלילה הקב''ה מביא אדם לעולם בשביל לאבדו לנצח נצחים מהעולם הבא וזה אינו! אלא אדרבה הקב''ה רחום וחנון ומאד משתוקק שנשוב אליו ואף מבטיח שיתמוך בנו כשנרצה באמת לשוב אליו, וכל זאת הבטיח לנו בתורתו כפי שאומר הכתוב (דברים פרק ד, ל): וְשַׁבְתָּ עַד ה' אֱלֹקֶיךָ וְשָׁמַעְתָּ בְּקֹלוֹ'' הנה דורש הוא מאיתנו שנשוב אליו. ואם תאמר שאתה לא יכול שכן אתה עמוק בתוך החטא ואין סיכוי שיקבל אותך בתשובה ואולי אף יערים עליך קשיים שלא תוכל לשוב מן החטא הנה ממשיך הקב''ה ואומר: (שם, לא) ''כִּי אֵל רַחוּם ה' אֱלֹקֶיךָ לֹא יַרְפְּךָ (לא יתן לך רפיון אלא יחזיק בך בידיו) וְלֹא יַשְׁחִיתֶךָ (לא ישחית את נשמתך עם נסיון שלא תוכל לעמוד בו אלא אדרבה יתן בך כח בנשמה לנצח את השטן המבקש להשמידך) וְלֹא יִשְׁכַּח אֶת בְּרִית אֲבֹתֶיךָ אֲשֶׁר נִשְׁבַּע לָהֶם'' כלומר, שגם זכות אבות תעמוד לצידך לנצח במלחמה נגד היצר הרע:

וגם דוד המלך אומר בתהילים (לד, כ): ''רַבּוֹת רָעוֹת צַדִּיק, וּמִכֻּלָּם יַצִּילֶנּוּ ה': ומבאר הרד''ק שם: רבות רעות צדיק, כי פעמים רבות ינסה האל את הצדיק לטובתו, ולהראות צדקתו לשאר בני אדם שהצדיק לא נשבר, ולא יטה מדרך האמת מפני הצרה. ומכלם יצילנו ה', שלא יכשל באחת מהן, כמו שאמר שלמה המלך (משלי כד, טז): כי שבע יפול צדיק וקם, ורשעים יכשלו ברעה. הנה מי שרוצה להיות צדיק ה' מציל אותו ומי שרק חושב להיות צדיק אבל לא עושה עם עצמו כלום ולא מבקש מה' שיעזור לו עליו נאמר ורשעים יכשלו ברעה שהם מביאים לעצמם.

גם בגמרא מובא (סוכה נב: ובקידושין ל:) על הפסוק (תהלים לז, לב): ''צוֹפֶה רָשָׁע לַצַּדִּיק וּמְבַקֵּשׁ לַהֲמִיתוֹ: ה' לֹא יַעַזְבֶנּוּ בְיָדוֹ וְלֹא יַרְשִׁיעֶנּוּ בְּהִשָּׁפְטוֹ: ועל כך מובא בגמרא שם שיצרו של אדם מתגבר עליו בכל יום ומבקש להמיתו, (להחטיאו) שנאמר: צופה רשע לצדיק ומבקש להמיתו, ואלמלא הקדוש ברוך הוא שעוזר לאדם לעמוד מול היצר – הוא אינו יכול עליו, שנאמר (שם) ''ה' לא יעזבנו בידו, ולא ירשיענו בהשפטו. הנה רואים שהקב''ה עוזר לאדם וזה דוקא אם הוא עוזר לעצמו ונאבק על קיומו שלא יפול ברשת היצר, שכן משמעות שהקב''ה עוזרו, כשאינו יכול לו, פירושו שאדם משתדל בעצמו וכשמגיע למצב שאינו יכול עוד להיאבק עם היצר אז הקב''ה עוזרו לא להיכשל בעבירה, ולשם כך צריך תפילה ובקשה מה' שיושיענו מליפול ברשת היצר המבקש לאבד את האדם משני עולמות מן העולם הזה ועולם הבא.

והפיתרון לאדם שפגע בו היצר המנוול מובא שם בהמשך הגמרא תנא דבי רבי ישמעאל: אם פגע בך מנוול זה - משכהו לבית המדרש. אם אבן הוא - נימוח, אם ברזל הוא - מתפוצץ. וכן מובא בגמרא (קידושין ל:) כך הקב''ה אמר להם לישראל: בני, בראתי יצר הרע ובראתי לו תורה תבלין, ואם אתם עוסקים בתורה - אין אתם נמסרים בידו, שנאמר: (בראשית ד, ז): ''הֲלוֹא אִם תֵּיטִיב שְׂאֵת'' (כלומר, אם תטיב את מעשיך על ידי עסק התורה, תוכל לשאת את המאבק ולנצח או היצר), ואם אין אתם עוסקין בתורה - אתם נמסרים ביד היצר, שנאמר ''וְאִם לֹא תֵיטִיב, לַפֶּתַח חַטָּאת רֹבֵץ'' (כלומר שאם לא תעסוק בתורה ותטיב את דרכיך אז היצר אורב לאדם להחטיאו בכל רגע, החל מיציאת האדם לעולם עד יום מותו. ולא עוד, אלא שכל עיסוקו משאו ומתנו של היצר הרע ותשוקתו היא רק איך להחטיא את האדם, שנאמר: ''וְאֵלֶיךָ תְּשׁוּקָתוֹ'' ואם אתה רוצה אתה יכול למשול בו, שנאמר: ''וְאַתָּה תִּמְשָׁל בּוֹ'':

וכתב החיד''א ומובא בכף החיים סימן א, שמקובל בידו מפי הגדולים מדור דור, מה שנאמר שעסק התורה מציל מן החטא הוא ''לימוד המוסר''. ומדברי הגמרא משמע שרק עסק התורה בלימוד המוסר הוא התבלין שיכול להפוך את טבע האדם לחיובי ולהצילו מן החטא ולא שום דבר אחר בעולם, אפילו לא מצוות.

לסיכום: אין הקב''ה מביא על האדם נסיון שהוא לא יכול לעמוד בו והקב''ה נתן בידינו כלים כלימוד המוסר בשביל שנוכל להתמודד עם הנסיונות, ולהתפלל שנוכל לעמוד בנסיונות כפי שתקנו לנו גדולי עולם לבקש בברכות השחר... וִיהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ ה' אֱלֹקַי וֵאלֹקֵי אֲבוֹתַי, שֶׁתַּרְגִּילֵנִי בְּתוֹרָתֶךָ. וְתַדְבִּיקֵנִי בְּמִצְוֹתֶיךָ. וְאַל תְּבִיאֵנִי לִידֵי חֵטְא. וְלֹא לִידֵי עָוֹן. וְלֹא לִידֵי נִסָּיוֹן. וְלֹא לִידֵי בִזָּיוֹן. וְתַרְחִיקֵנִי מִיֵּצֶר הָרָע. וְתַדְבִּיקֵנִי בְּיֵצֶר הַטּוֹב. וְכוֹף אֶת יִצְרִי לְהִשְׁתַּעְבֶּד לָךְ. וּתְנֵנִי הַיּוֹם וּבְכָל יוֹם לְחֵן וּלְחֶסֶד וּלְרַחֲמִים בְּעֵינֶיךָ וּבְעֵינֵי כָל רוֹאַי. וְגָמְלֵנִי חֲסָדִים טוֹבִים. בָּרוּךְ אַתָּה ה', גּוֹמֵל חֲסָדִים טוֹבִים לְעַמּוֹ יִשְׂרָאֵל: וכן יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ ה' אֱלֹקַי וֵאלֹקֵי אֲבוֹתַי שֶׁתַּצִּילֵנִי הַיּוֹם וּבְכָל יוֹם וָיוֹם מֵעַזֵּי פָנִים. וּמֵעַזּוּת פָּנִים. מֵאָדָם רָע. מִיֵּצֶר רָע. מֵחָבֵר רָע. מִשָּׁכֵן רָע. מִפֶּגַע רָע. מֵעַיִן הָרָע. וּמִלָּשׁוֹן הָרָע. מִדִּין קָשֶׁה. וּמִבַּעַל דִּין קָשֶׁה. בֵּין שֶׁהוּא בֶן בְּרִית. וּבֵין שֶׁאֵינוֹ בֶן בְּרִית:

והנני מברך אותך בכלל כל עם ישראל, שנזכה כולנו לעשות רצונו כרצונו, ולא נבוש בעולם הזה, ולא נכלם לעולם הבא אמכי''ר.

בברכה משולמי כתריאל
מאתר אני יהודי
המרכז למודעות והגשמה עצמית.
קישורים מומלצים:
 
כתוב תגובה
גולשים נכבדים,
אנא הקפידו לכתוב הערות עינייניות ביחס לשאלה הנוכחית בלבד!
לצערינו, שאלות, הערות כלליות וכד' שאינן מתיחסות לשאלה, יימחקו מהמערכת.
בברכה, צוות שו"ת מורשת.
הנך מוזמן להגיב על נסיון
*שם:
  דוא''ל:
האם לפרסם את כתובת המייל בתגובה
*כותרת:
*תוכן:

אימות תווים:
 

פורטל מורשת
דף הבית
אודות
צור קשר
הוסף למועדפים
הפוך לדף הבית
רישום חברים
מפת האתר
ראשי
שאל את הרב
שיעורי תורה
לימוד יומי
לוח שנה עברי
זמני היום
זמני כניסת ויציאת השבת
רפואה שלמה - רשימת חולים לתפילה
פורומים
שידוכים
תיירות
שמחות
אינדקס
ערוצי תוכן
יהדות
מידע יהודי
חדשות
דעות
משפחה
תרבות
אוכל
קניות
כלים
פרסמו אצלנו
במה ציבורית
המייל האדום
בניית אתרים
סינון אתרים
RSS
דרושים
תיק תק – פיתוח אתרים לביה"ס
לוח שנה עברי
זמני היום וזמני כניסת ויציאת השבת
מגשר גירושין
אינדקס אתרי יהדות
אינדקס אתרי חינוך
בית מדרש | מידע יהודי | פרשת השבוע | מאגר השיעורים | לוח שנה עברי | אנציקלופדיית יהדות | חדשות | תרבות | אוכל | קניות | אינדקס אתרים | רפו"ש | שו"ת | פורומים | שידוכים | שמחות | תיירות | במה ציבורית | בניית אתרים | סינון אתרים | דף הבית | הוסף למועדפים | אודות | צרו קשר | RSS | פרסמו אצלינו | דרושים
© כל הזכויות שמורות ל SafeLines