יהדות
הפוך לדף הבית
יהדות מידע יהודי חדשות דעות משפחה תרבות אוכל נשים חינוך
 שווה עיון:
דתי בלי אמונה

 
שאל את הרב - שאלות ותשובות ביהדות ובהלכה
דף הבית » שאל את הרב - שאלות ותשובות ביהדות ובהלכה » עקרונותיו של בודהה
 


» לצפייה בתשובות הרבנית שולמית בן שעיה
חיפוש
» מתקדם

 תגיות
 אינדקס נושאים
 
» אינדקס נושאים ותגיות

עקרונותיו של בודהה

מתוך: מחשבת היהדות » עיקרי האמונה פורסם בי"ח בתמוז התשס"ט
קראתי לאחרונה מעט על אודות בודהה, תורתו ועקרונותיו. מצאתי שהערכים בהם הוא דוגל, יש בהם הרבה מן האמת, וזאת מכיוון, שהם כמעט וזהים לאלו של היהדות. הדרך שלו לצאת מהסבל היא גם לצאת מן ה"השתוקקות" (הוי אומר - תאוות), כפי שמוזכר באחד מן "ארבעה אמיתות היסוד" שלו. על פי משנתו שלו, האפשרות לצאת מן הסבל, מן התאווה, ולהיפך, טמונה ב"הדרך המתומנת האצילה" - שיש בה כשלושה חלקים חלק המוסר, חלק התבונה, וחלק הריכוז המדיטטיבי. את חלקי השלשה לא אביא כאן מפאת חוסר הרלוונטיות.
אנו היהודים, לע"ד, קיבלנו מאלוקים את המוסר האלוהי המאיר לאנושות כולה, והוא עצם כל החוק ההגון שברחבי תבל. ימ"ש וזכרו, הצורר ממלחמה"ע השנייה אמר שהיהודים המציאו את המצפון והמוסר.
אנו, גם דוגלים בתבונה הזו, שכן ידוע שאין מקום ליצה"ר לפעול, אלא בלב ריק מתבונה וחכמה. מה גם שהתבונה יכולה להאיר לנו את פנימיות עצמינו ואולי את האור האלוקי.
ישנם כמה הבדלים בין הדתות, אך הם אינם מהותיים וחשובים כ"כ, (כגון ה"זיכרון המדיטטיבי" שהוזכר כאל לעיל), על כן לא אביא אותם כאן. כתבתי כאן את רוב הדברים שגם ביהדות שלנו הם היסודות, אם הבנתי נכונה.
מה נשתנתה היהדות שכולה חיי ומה ישתנו חיי, אם אהיה ח"ו בודהיסטי (ח"ו שוב).
התרשמתי מאוד מן העקרונות של בודהה, עד שקראתי אותם חשבתי את הבודהיזם לסתם דת של עובדי גללים וגילולים פרמיטיבית, אבל עכשיו שגילתי את הדמיון ביני לבינם....
אולי ערכי בודהה הם מלכודת מסוכנת, אך כנראה שהיא מוסוות טוב, כי לא מצאתי בה עדיין את הצד השני שלה...
עזור לי להבדיל!!
תודה רבה מראש...


התשובה:
שלום וברכה

ברמה העקרונית, אין זה הכרחי שכל דבר הנמצא ביהדות לא נמצא בדתות אחרות. להפך, יש היגיון בכך שיש הרבה מאוד דברים משותפים בין הדתות. ברם, אנו נמנעים מלהתקשר אפילו לדברים המשותפים בשל שתי סיבות: הראשונה היא שישנה חשיבות של ממש לא רק לשאלה האם עקרון מסוים נכון או לא, אלא גם לשאלה "בשם מה אנו עושים זאת". הרמב"ם, לדוגמה, הדגיש בהלכותיו ובהקדמה לפירוש המשנה, כי אם נביא ניבא דברי אמת לחלוטין אולם אמר זאת בשם א-להים אחרים – זה נביא לעבודה זרה. על כן, אין אנו נכנסים כלל לעולם הלימוד מדתות אחרות. סיבה שניה נוגעת גם להקשרים המעשיים: כל כיוון מסוים הקיים בחיים קשור במערכת מסועפת לעניינים אחרים. גם בעולם הבודהיסטי הדבר נכון, ובשל כך – גם הדברים המתאימים לנו קשורים שם בקשרים אחרים ומסועפים לעניינים חמורים ולא נכונים. בשל הקשרים אלה אין אנו נכנסים כלל לעולם הזה.

אני לא בקיא מספיק בתורת בודהה כדי להתייחס ספציפית לדברים.
ברם, מה שכתבת בשמו אינו דומה ליהדות. הדרך לצאת מהסבל עוברת גם דרך המאבק בהשתוקקות, אולם כלל וכלל לא דרך שם. דרך זו עוברת גם דרך התמודדות טבעית עם העולם מחד גיסא (כשכואב – הולכים לרופא), וגם דרך פניה לריבונו של עולם מאידך גיסא. זו דוגמה לשאלת ההקשרים של הדברים השונים. אין זה נכון לטעון כי היציאה מן הסבל היא רק תהליך פנימי משלנו.
לא זו בלבד, אלא שאין זה נכון שהיצר הרע פועל רק בלב ריש מתבונה וחכמה, ושזו הדרך להתמודד עמו. נכון לומר ש"אין בור ירא חטא ולא עם הארץ חסיד", אולם עיקר ההתמודדות עם היצר הרע אינה נעשית דרך התבונה, אלא דרך הרצון והדמיון, ועוד ועוד.

אלו דוגמאות בלבד, כדי להראות שמדובר למעשה בעבודה זרה לא רק במישור התיאולוגי אלא גם במישור הקיומי. על כן, אין לנו מגע עם תרבות זו כפי שהיא.

כל טוב
 
כתוב תגובה
גולשים נכבדים,
אנא הקפידו לכתוב הערות עינייניות ביחס לשאלה הנוכחית בלבד!
לצערינו, שאלות, הערות כלליות וכד' שאינן מתיחסות לשאלה, יימחקו מהמערכת.
בברכה, צוות שו"ת מורשת.
הנך מוזמן להגיב על עקרונותיו של בודהה
*שם:
  דוא''ל:
האם לפרסם את כתובת המייל בתגובה
*כותרת:
*תוכן:

אימות תווים:
 
רשימת התגובות  
מה זה בכלל משנה? - קגד, 14/07/2009
אם אתה מניח שעקרונות היהדות הם נכונים, אז למה לחפש בודהה??? כבר יש לך ביד את תורת היהדות שהיא נכונה מבחינתך, אז למה לך בכלל ללכת ולחפש עוד משהו ולהתאמץ ולבדוק ולהשוות ליהדות? תסתתכל על מה שיש לך ולא על מה שיש לאחרים. את מי זה מעניין בכלל אם בודהה נכון או לא?ונניח שבודהה בדיוק זהה ליהדות, אז מה? מה זה שייך אליך? משעמם לך בחיים???
עבודה אישית - נחמה, 14/07/2009
אצל הבודהיזים ודתות המזרח העבודה על האישיות וההיתפתחות האישית היא בדרך של התנתקות מהחומר ומהסביבה (במיוחד מבני אדם= נזירות) מה שאצל היהדות זה לא כך, אנחנו אולי שואפים לאותו הדבר, בלהיות האדם הכי נקי והכי טוב לזולת, אבל אנו עושים זאת יחד עם החומר( גשמיות, אוכלים ושותים הרבה)ויחד עם הסובבים אותו (חברים, משפחה, אחים וכו..) כמו שהוזכר בסיפור של הרב פאנגר, לא חכמה לא לדבר לשון הרע אם אתה עושה כל היות וויפאסנה (נימצא בשתיקה) אנחנו נילחם ביצר הרע ונילחם בו עד שנימחק אותו כליל ולא נידחק אותו הצידה כי יבוא יום והוא יופיע שוב.הלוואי ואני אצליח בזה.
אני גרה במדינה של עובדי אלילים ואני מרגישה את השוני הרב בין היהדות לבין הבודהיזים.
שקר וכזב היהדות לא המציאה את המוסר היא נוגדת אותו - אריק, 13/07/2009

כל ענייני ``המוסר`` ביהדות מתייחסים אך ורק לחברי המועדון. ובשביל להיות חבר במועדון צריך שני כרטיסי כניסה :1) להיות יהודי 2) לקיים תורה ומצוות..חסר לך אחד משני כרטיסי כניסה אלו כל דברי המוסר ביהדות אינם מתייחסים אליך

http://www.daatemet.org.il/category.cfm?category_id=30

http://www.retrohealing.co.il/


לשמחתי, תגובה זו אינה נכונה
שאיפות היאוש - וההצלה - בצלאל סגמן, 12/07/2009 yban.bs@gmail.com
באורות הקודש, חלק ב`, עמוד תפ``ח, תחת הכותרת ``שאיפות היאוש - וההצלה`` מגדיר הרב זצ``ל:
``ומובן הדבר, שבין היאוש הגמור, של הבודיסמוס (בודהיזים, ס.ב.)`` וכ``ו
עיין שם ותראה שבודהיזים מנוגד באופן מוחלט ליהדות.
עיין בסיפור חייו של הרב יצחק פנגר - אבשלום, 10/07/2009
באתר הדברות ב``סיפורים אישיים`` תמצא את סיפור חייו המדהים של נזיר אמיתי מאסאר ברייקי שהלך עם הנזירות שלו למחוזות שלא הרבה מגיעים ומשם הוא הגיע להיות רב ומלמד.
שם מובא כי נקבע שזוהיא עבודה זרה(בסוף הסיפור).
תהנה.
ע``ז? - חגי, 10/07/2009
אין בכל העקרונות האלה דבר מעבודה זרה. כשם שאיננו מסכימים עם עקרונות הפסיכולוגיה המודרנית (בחלקם) ובכל זאת אין בהם משום עבודה זרה, כך יכול גם הבודהיזם כשיטת התמודדות להיות סתם שיטה אנושית מעניינת. מה אסור בזה? ואם מצד המקור האלילי, בבודהיזם במקורו אין כלל אלילות. השיטה הבודהיסטית איננה מתעניינת באלים כלל, ולהיפך - מציעה לאדם דרך חיים עצמית ופנימית בלבד. זה ניו אייג`י אולי, אבל לא עבודה זרה. אמנם ברובד העממי מדובר כבר בגינונים אליליים - אבל זה גם אצלנו קיים!פורטל מורשת
דף הבית
אודות
צור קשר
הוסף למועדפים
הפוך לדף הבית
רישום חברים
מפת האתר
ראשי
שאל את הרב
שיעורי תורה
לימוד יומי
לוח שנה עברי
זמני היום
זמני כניסת ויציאת השבת
רפואה שלמה - רשימת חולים לתפילה
פורומים
שידוכים
תיירות
שמחות
אינדקס
ערוצי תוכן
יהדות
מידע יהודי
חדשות
דעות
משפחה
תרבות
אוכל
קניות
כלים
פרסמו אצלנו
במה ציבורית
המייל האדום
בניית אתרים
סינון אתרים
RSS
דרושים
תיק תק – פיתוח אתרים לביה"ס
לוח שנה עברי
זמני היום וזמני כניסת ויציאת השבת
אינדקס אתרי יהדות
אינדקס אתרי חינוך
בית מדרש | מידע יהודי | פרשת השבוע | מאגר השיעורים | לוח שנה עברי | אנציקלופדיית יהדות | חדשות | תרבות | אוכל | קניות | אינדקס אתרים | רפו"ש | שו"ת | פורומים | שידוכים | שמחות | תיירות | במה ציבורית | בניית אתרים | סינון אתרים | דף הבית | הוסף למועדפים | אודות | צרו קשר | RSS | פרסמו אצלינו | דרושים
© כל הזכויות שמורות ל SafeLines